Turul Franţei, exploziv chiar din prima etapă. Sprintul a fost câştigat de un debutant, iar Froome şi Quintana, principalii doi favoriţi, au pierdut timp important într-o cursă pe plat

7 iul 2018 2468 afişări Comentează şi tu Ciclism

Ediţia din acest an a Turului Franţei a început exploziv. Chris Froome şi Nairo Quintana, principalii doi favoriţi la câştigarea întrecerii, au pierdut timp important în raport cu principalii adversari. Prima etapă a fost câştigată de un debutant, Fernando Gaviria (Columbia).

Prima rundă desfăşurată între Noirmoutier en l'Île şi Fontenay le Comte (201 kilometri), în Bretania, a fost favorabilă sprinterilor. Cu multe nume grele la start, Fernando Gaviria (Quick Step) a dat marea lovitură a carierei. Columbianul în vârstă de 23 de ani a reuşit să câştige la sprint în faţa mult mai titraţilor Peter Sagan şi Marcel Kittel, chiar la prima participare în Turul Franţei. Gaviria a devenit primul rutier care a câştigat o etapă chiar la prima cursă, după Fabian Cancellara în 2004.

O etapă relativ liniştită, care nu anunţa nimic spectaculos, s-a aprins în ultimii 10 kilometri. Chris Froome, câştigătorul în ultimii 3 ani, a căzut astfel că a pierdut timp important. În faţă s-a dus o trenă puternică pentru sprinteri, iar britanicul nu a mai putut reveni în pluton, chiar dacă mai mulţi coechipieri l-au aşteptat. Froome a ajuns la final cu o întârziere de 51 de secunde, la fel ca şi alţi doi favoriţi, Richie Porte şi Adam Yates. Nairo Quintana a avut şi mai mult ghinion. Cu 3,5 kilometri înainte de final, columbianul a făcut pană, motiv pentru care la final el a ajuns cu o întârziere de 1 minut şi 15 secunde.

În aceste condiţii, Vicenzo Nibali, Romain Bardet, Tom Dumoulin, Mikel Landa şi Alejandro Valverde se numără printre marii câştigători ai etapei, având în vedere că au ajuns în acelaşi timp cu învingătorul Gaviria.