Au arătat ca Paraguay! Naţionala de tineret a făcut un meci horror cu Danemarca la Campionatul Mondial de handbal tineret şi a stabilit un record negativ

7 iul 2018 6475 afişări Comentează şi tu Handbal

Naţionala feminină de tineret (sub 20 de ani) a avut o zi de coşmar la Campionatul Mondial de handbal feminin din Ungaria. România a fost învinsă de Danemarca cu 42-23 (20-8), într-un meci din cadrul Grupei C. A fost şi cel urât eşec suferit de o naţională a României în handbalul feminin în ultimii ani la un turneu final. Pentru generaţia 98-99 a fost cu siguranţă cel mai drastic eşec de la înfiinţarea lotului.

Tricolorele au arătat ca o echipă învinsă încă după primele 10-15 minute. Danemarca a fost o echipă mai matură în exprimare încă de la început, iar după 11 minute s-a desprins deja la 7-2. Avantajul s-a dublat după alte 11 minute (16-6), iar pauză scorul era deja unul cu totul neaşteptat, 8-20.

România a arătat ca Paraguay în exprimare în prima parte, când a luat 20 de goluri, dar şi în a doua parte, când a „încasat” o altă porţie de 22 de goluri. Apărarea a fost inexistentă, iar poarta a încheiat cu 14%! Daciana Hosu şi Raluca Kelemen nu au avut nicio intervenţie, dar trebuie remarcat faptul că nici nu au fost ajutate de apărare.

Echipa condusă de Gheorghe Tadici a încheiat meciul la pământ, cu un 7 metri ratat de Tecar şi o forţare în atac. România a pierdut urât, dar încă este în cărţi pentru calificarea în optimile de finală. Tricolorele au nevoie de un rezultat de egalitate în ultima partidă cu Angola de mâine, caz în care vor termina pe locul 3 în grupă şi vor juca împotriva Croaţiei în optimile de finală.

România – Danemarca 23-42 (8-20)

Lung, Kelemen, Hosu – portari; Severin, B. Berbece 1, Badea, Stîngă 1, Tîrcă 5, Mihart 1, Popescu 7, Petruş 1, Bucur 1, Marin 1, Banciu 1, Popa 4, Tecar

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?