România va înfrunta Ungaria în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal tineret! Adversara arată ca o ”sperietoare” la prima vedere. Când va avea loc marele meci

10 iul 2018 2937 afişări Comentează şi tu Handbal

Naţionala feminină de handbal U20 s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Debrecen, după ce a învins Croaţia cu 28-25, iar între timp şi-a aflat şi viitoarea adversară: Ungaria! Ţara gazdă a întrecut Slovenia cu 31-17, dar după o primă repriză în care a avut avantaj de numai 2 goluri, 12-10.

Elevele lui Gheorghe Tadici vor avea o adversară cât se poate de puternică, candidată serioasă chiar la o prezenţă în finala mare. Ungaria a câştigat categoric ultimele patru partide, la o diferenţă de cel puţin 8 goluri. În ultimul meci din Grupa A, într-o partidă pentru locul 1, ţara gazdă a învins Norvegia cu 35-27.

România şi Ungaria s-au mai întâlnit de două ori în turneele finale, la această generaţie. De fiecare dată, adversarele s-au impus. În 2015, Ungaria U17 a învins România U17 cu 34-31 în finala mică a Campionatului European. Anul trecut, la U19, maghiarele s-au impus cu 26-21 în meciul de decshidere din grupă.

Sfertul de finală dintre cele două naţiuni are loc miercuri, de la ora 17:15, în Arena ”Fonix”.