Start perfect în Europa! Constanţa este la un tur distanţă de grupele Cupei EHF, după o dublă victorie cu Plzen. Nume uriaşe în urne, în turul 3 preliminar

7 oct 2018 1921 afişări Comentează şi tu Handbal

HC Dobrogea Sud Constanţa s-a calificat fără emoţii în turul 3 preliminar al Cupei EHF, ultimul înaintea fazei grupelor, după două victorii obţinute în faţa echipei cehe Talent Robstav MAT Plzen. ”Delfinii” tocmai au parcurs şi cea mai bună săptămână a sezonului, cu trei victorii în 5 zile.

Plzen a acceptat să dispute ambele manşe din turul 2 al Cupei EHF în România, astfel că misiunea Constanţei a devenit mai accesibilă, la debutul în cupele europene, sezonul 2018-2019. Băieţii lui Zvonko Sundovski s-au impus în prima zi cu 28-21, astfel că o mare parte a calificării a fost rezolvată încă după primele 60 de minute. HCDS a ţinut însă la blazon şi a câştigat şi manşa secundă, cu 29-23, după ce a condus şi la 8 goluri la jumătatea reprizei secunde (25-17). Cu scorul general de 57-44, Constanţa a acces în turul 3 preliminar, unde o aşteaptau deja nume mari, precum THW Kiel, Magdeburg (adversara în faţa căreia a cedat la mare luptă în 2017, în aceeaşi fază a competiţiei), Fuchse Berlin şi St. Raphael.

Constanţa îşi va afla marţi - 16 octombrie viitoarea adversară, în urma tragerii la sorţi de la Viena.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?