Vâlcea detonează bomba pentru a doua oară în Capitală, reuşind să învingă CSM Bucureşti şi în Liga Naţională! Campioana României, de nerecunoscut

9 oct 2018 8182 afişări Comentează şi tu Handbal

SCM Rm. Vâlcea a produs una din cele mai mari surprize ale Ligii Naţionale de handbal feminin din ultimii ani, după ce a reuşit să se impună cu 22-19 chiar pe terenul echipei CSM Bucureşti, campioana en-titre. Echipa condusă de Margnus Johansson a fost de nerecunoscut, având o evoluţie slabă din minutul 1 şi până la final.

• Iryna Glibko le-a eclipsat pe vedetele de la CSM Bucureşti prin prestaţia avută, reuşind să marcheze nu mai puţin de 9 goluri.
  • Portarii echipei SCM Rm. Vâlcea au făcut un joc excepţional. Yulia Dumanska şi-a salvat echipa în multe momente cheie. Minunea acestei partide a fost însă Diana Ciucă, portarul naţionalei de junioare / tineret, care a parat nu mai puţin de 5 aruncări de la 7 metri, două în faţa Cristinei Neagu, două în faţa Amandei Kurtovic şi unul în faţa muntenegrencei Jovanka Radicevic.
  • În urma acestui rezultat, CSM Bucureşti riscă să piardă chiar şi titlul. După acest succes, marea provocare pentru Vâlcea va fi să câştige toate meciurile până la jocul retur, caz în care devine principala favorită la câştigarea campionatului.

Învinsă de SCM Rm. Vâlcea chiar în primul meci al sezonului, în Supercupa României, CSM Bucureşti a sperat să-şi ia revanşa în etapa a 5-a a Ligii Naţionale de handbal feminin. Doar că de la zis şi până la făcut a fost cale lungă. Cu o încredere fantastică în propriile forţe, echipa condusă de Florin Pera a „executat-o” fără milă pe campioana en-titre, aflată la ani lumină de pretenţiile avute după cum s-a prezentat.

Cu excepţia primului minut, când Majda Mehmedovic a marcat golul de decshidere al întâlnirii, Vâlcea a controlat clar ostilităţile. În minutul 7, Magnus Johansson a fost nevoit să solicite deja primul time-out, dar lucrurile nu s-au rezolvat, din contră, situaţia echipei gazde s-a înrăutăţit şi mai mult. Yulia Dumanska şi-a arătat forma sportivă şi cu această ocazie, oferind multă siguranţă echipei prin paradele ei, ceea ce nu s-a întâmplat şi cu poarta CSM Bucureşti. Apoi, în atac, Iruna Glibko le-a eclipsat pe toate jucătoarele, reuşind să facă diferenţa aproape la fiecare şansă pe care a avut-o. Astfel, diferenţa pe tabelă a ajuns la 6 goluri, 12-6 în minutul 24, chiar dacă Vâlcea a jucat şi în inferioritate numerică pentru 2 minute.

Un 7 metri ratat de Cristina Neagu, primul ratat de CSM Bucureşti din seria de cinci, a fost semnalul cât se poate de clar că echipa gazdă nu se simte deloc bine. Absenţa centrului Andrea Lekic a contat mai mult decât s-a crezut, pentru că Neagu, căpitanul echipei naţionale, a fost ieşită din formă. De altfel, interul stânga a înscris primul gol şi singurul din acţiune abia în minutul 39, la scorul de 11-15, deşi a jucat tot meciul în atac.

Vâlcea a reuşit să o ţină la respect pe CSM Bucureşti până la final, chiar dacă gazdele au avut totuşi câteva şanse să revină în meci. De fiecare dată însă, „tigroaicele” s-au întrecut în ratări şi greşeli, Elizabeth Omoregie fiind campioană la acest capitol. În plus, Diana Ciucă a făcut meciul carierei la senioare, după ce a reuşit să apere aruncări 7 metri pe bandă rulantă, indiferent de numele care s-a aflat în faţa ei.

Victoria formaţiei oaspete a devenit clară în minutul 58, când Yulia Dumanska a apărat la 20-18 din situaţie de unu la unu cu Jovanka Radicevic, poate singura handbalistă a gazdelor care a evoluat mai aproape de adevăr din tabăra CSMB.

Vâlcea a reuşit să învingă CSM Bucureşti pentru a doua oară în ultimele două luni, 22-19 rezultat final, şi poate visa acum cu ochii deschişi din postura de lider al Ligii Naţionale. În schimb, CSM Bucureşti are probleme evidente, din mai multe puncte de vedere şi titlul pare pentru prima dată în pericol în ultimii 4 ani. Viitorul lui Magnus Johansson este din ce în ce mai incert, antrenorul arătând până acum că nu poate struni echipa.

CSM Bucureşti - SCM Rm. Vâlcea 19-22 (9-13)

Radicevic 6, Kurtovic 3, Lazovic 2, Bazaliu 2, Neagu 2, Omoregie 1, Mehmedovic 1, Cvijic 1, Manea 1, / Glibko 9, Vasileuskaya 2, Băcăoanu 2, Petrovic 2, Florică 2, Popa 1, Lopez 1, Gavrilă 1, Da Silva 1, Fraga 1