'Chiar crezi că am distrus terenul?' Djokovic, la capătul răbdării în duelul cu Nishikori

11 iul 2018 2210 afişări Comentează şi tu Tenis

Novak Djokovic a fost protagonist într-o ceartă memorabilă cu arbitrul de scaun Carlos Ramos, miercuri, în sferturile de finală de la Wimbledon 2018.

Sârbul a câştigat primul set al duelului cu Kei Nishikori, 6-3, însă şi-a pierdut rapid concentrarea în debut de set doi. Djokovic a dat cu racheta de pământ înapoia liniei de fund a terenului după ratarea a trei mingi de break consecutive, iar arbitrul l-a sancţionat de îndată cu avertisment pentru 'code violation'. A fost picătura care a umplut paharul pentru sârbul care, din nou s-a văzut în situaţia de a juca împotriva tribunei, mai prietenoase cu Nishikori decât cu fostul campion. 'Chiar crezi că am distrus terenul?', l-a luat Djokovic la întrebări pe arbitru, la primul schimb de terenuri, gesticulând haotic.

Consecinţele s-au văzut şi pe tabelă: după ce în primele ture pe lansarea lui Nishikori ratase cumulat patru mingi de break şi disputase şase egalităţi, sârbul a sucombat la serviciu, decând break niponului. Desprinderea la 3-1 a fost suficientă pentru finalistul din 2014 de la US Open pentru a-şi asigura, cu evoluţii convingătoare pe serviciu, câştigarea setului secund cu un 6-3 în oglindă faţă de primul set cedat.

Nu este prima dată când Djokovic primeşte un astfel de avertisment în 2018. A păţit-o la Monte Carlo, în partida cu Dominic Thiem, câştigată de austriac în set decisiv. Sârbul şi-a pierdut atunci cumpătul după ce pierduse break. De asemenea, sârbul a primit avertisment în partida din turul trei, la Wimbledon, cu britanicul Kyle Edmund.