Semifinale masculine | Super-duelul Nadal - Djokovic s-a încheiat! Ştim MAREA FINALĂ de la Wimbledon 2018. Toate rezultatele

14 iul 2018 37143 afişări Tenis
  • Ziua a 11-a de Wimbledon 2018 a programat semifinalele de la simplu masculin. Pentru prima dată de la începutul Erei Open, toţi cei patru jucători ajunşi în careul de aşi al unui Grand Slam au peste 30 de ani. Doar una dintre semifinale s-a încheiat vineri, derby-ul Nadal - Djokovic urmând a ajunge la concluzie, sâmbătă, înainte de startul finalei feminine. Urmărim împreună deznodământul acestei partide.
  • Kevin Anderson - Novak Djokovic este marea finală a turneului de la Wimbledon 2018
  • Kevin Anderson (#8) este primul finalist la Wimbledon 2018: l-a învins pe John Isner (#9), scor 7-6(6), 6-7(5), 6-7(9), 6-4, 26-24
  • Rafael Nadal (#2) - Novak Djokovic (#12) 4-6, 6-3, 6-7(9), 6-3, 8-10. Djokovic serveşte primul în setul 5, ibericul a anulat cu un excelent serviciu la teu prima minge de break a decisivului, o minge de 3-5. La 4-4, Djokovic salvează la rândul său, tot graţie serviciului, două mingi consecutive de break ale #1 mondial. Nadal este sub presiune în game-ul imediat următor, după ce două greşeli în primele două puncte, însă revine cu patru servicii imparabile consecutive, pentru a egala scorul la 5. Urmează trei ture confortabile de serviciu, adjudecate la 15, care duc meciul până la 4 ore 44 minute de joc. Djokovic supravieţuieşte cu lovituri SF unui game de peste 15 minute, cu trei mingi de break - un game în care am depăşit 5 ore de joc şi 140 de lovituri câştigătoare în meci - 70 pentru fiecare tenismen şi care face 7-8 pe tabelă. Nadal egalează scorul la 8, după ce a salvat minge de meci printr-o extrem de curajoasă scurtă. Djokovic apără fără emoţii lansarea şi revine în avantaj, la 9-8. Nadal alunecă în game-ul pe serviciu, cade când scorul arăta 0-30, oferă trei mingi consecutive de meci, iar Djokovic pune punct meciului cu break alb.
  • Nadal a început la serviciu setul al patrulea, a condus 3-0, sârbul a revenit şi a egalat - 3-3, însă liderrul mondial a sprintat spre 2-2 la general cu o nouă serie de trei game-uri consecutive.
  • Semifinala Rafael Nadal (#2) - Novak Djokovic (#12) a fost întreruptă sâmbătă noapte, la scorul de 4-6, 6-3, 6-7(9), după un tiebreak dramatic, în care liderul mondial a avut minge de 2-1 la seturi pe serviciu. Partida s-a jucat în condiţii de sală - două ore 54 minute pentru 3 seturi - detalii AICI

Organizatorii de la Wimbledon au decis ca semifinala surpriză, dintre Isner şi Anderson - două veritabile maşini de trimis aşi - să deschidă programul zilei de vineri. Sud-africanul încearcă să reproducă pe iarba londoneză rezultatul de la US Open 2017 (finală), în timp ce Isner vizează o primă finală a carierei.

Rivalitatea cea mai stufoasă din tenisul modern, dintre Rafael Nadal şi Novak Djokovic, îşi consumă, vineri, episodul cu numărul 52. După ce la început de carieră, ibericul domina clar scorul meciurilor directe, sârbul a reuşit în 2016 să preia conducerea la general. Nadal a strâns scorul, câştigând ultimele două meciuri, până la 25-26. Liderul mondial are însă avantaj în turneele de Mare Şlem, 9-4.

Programul pe Terenul Central, de la ora 15:00

• Kevin Anderson (#8) - John Isner (#9), 3-8 palmaresul direct 7-6(6), 6-7(5), 6-7(9), 6-4, 26-24

În primul set, sud-africanul a apărat trei mingi de break în game-ul 3, a ratat apoi pe retur minge de set în game-ul 10 (la 5-4) şi s-a impus în tiebreak revenind de la 5-6.

Setul doi i-a revenit lui John Isner, tot în tiebreak, după ce americanul a salvat o minge de break, în game-ul 9, păstrându-şi invincibilitatea în game-urile pe serviciu în acest turneu.

În setul trei, sud-africanul a reuşit să întrerupă o serie de 110 game-uri de serviciu câştigate consecutiv de Isner la Wimbledon 2018. Anderson a cedat însă imediat rebreak, în game-ul în care a servit pentru câştigarea manşei, la 5-3. Americanul a presat incredibil la fileu şi a smuls o ultimă eroare din partea finalistului de la US Open. Tiebreak-ul a adus şi mai mult suspans: mai întâi Isner, apoi Anderson, au irosit câte o minge de set pe serviciu, pentru ca, la a treia oportunitate, Big John să închidă manşa, scor 11-9 în tiebreak, la două ore şi 58 minute de la primul serviciu.

Kevin Anderson a împins partida în set decisiv, având nevoie de două break-uri pentru a-l răpune pe John Isner, 6-4, la capătul celui mai scurt set al partidei - de 44 de minute.

Prima semifinală masculină a depăşit cinci ore de joc. Este, oficial, cel mai lung meci de pe tabloul final de 4 din istoria Wimbledon-ului. În primele 22 de game-uri, au existat doar două mingi de break, ambele pe serviciul lui John Isner.

John Isner a salvat două mingi consecutive de break, la scorul de 17-17. Patru puncte consecutive îl duc în avantaj în decisiv, 18-17. Fără break în decisiv.

39 de game-uri jucate în setul decisiv. Niciun break. Peste două ore şi un sfert timpul de joc doar setului cinci. 20-19 pentru Isner.

49 de game-uri în setul decisiv. John Isner este epuizat, asta se vede în joc. Isner face voleu cu mâna stângă! ca într-un vis şi ia break-ul izbăvitor.

50 de game-uri în setul decisiv. AVEM un supravieţuitor. Kevin Anderson câştigă al doilea maraton în două zile. 6 ore 35 minute.

Citeşte şi: Cel mai lung meci din istoria tenisului. RECORD absolut pentru meciul Isner - Mahut, la Wimbledon

• Rafael Nadal (#2) - Novak Djokovic (#12), 25-26 palmaresul direct

Finală cu repetiţie pe iarba londoneză: Serena Williams - Angelique Kerber.

• Ziua a 10-a de la Wimbledon 2018 a stabilit o finală de 10: Angelique Kerber (favorită 11) - Serena Williams (favorită 25).
  • Angelique Kerber şi-a câştigat prima biletul pentru finală, după o victorie cu dublu 6-3 în faţa Jelenei Ostapenko. Reprezentanta Germaniei a servit la 6-3 şi 5-1, a avut minge de meci, însă nu a putut închide partida într-o oră. La 3-5, Ostapenko a fost aproape de a duce mai departe revenirea, având minge de break, însă reprezentanta Germaniei a valorificat a doua minge de meci avută.
  • Serena Williams a completat finala, după o partidă la fel de rapidă: 6-2, 6-4. Septupla campioană a avut şi ea o ezitare pe serviciu în final de meci: la 5-4 în setul doi şi-a pierdut serviciul, dar s-a impus cu break la zero în game-ul imediat următor.