Şumudică, doar egal cu fosta echipă a lui Rednic: Al Shabab - Al Faysaly 0-0. Budescu a revenit pe teren, Găman a fost integralist

8 nov 2018 641 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Al Shabab, echipă antrenată de Marius Şumudică, a obţinut doar o remiză în ultimul meci din campionatul Arabiei Saudite, contra lui Al Faysaly, fosta echipă a lui Liviu Ciobotariu şi Mircea Rednic. A fost 0-0 după 90 de minute, iar pe finalul partidei şi-a făcut apariţia şi Constantin Budescu, revenit după o accidentare suferită în urmă cu o lună.

Valerică Găman a fost integralist pentru echipa lui Marius Şumudică. Budescu a intrat în minutul 82 în teren, luându-i locul lui Hattan Babhir. Sunt primele minute bifate de Constantin Budescu după o lună, din cauza unei accidentări care l-a ţinut departe de teren, împiedicându-l să joace şi pentru echipa naţională a României la ultima acţiune, în meciurile cu Lituania (2-1) şi Serbia (0-0).

Al Shabab şi-a întrerupt seria de 2 victorii consecutive. În ultimele cinci partide, Shabab are două victorii, două egaluri şi o înfrângere.

După nouă etape scurse din campionat, Al Shabab ocupă locul patru în clasamnet, cu 16 puncte, în timp ce Al Faysaly e pe locul opt, cu 11 puncte. La Al Faysaly a fost integralist croatul Ante Puljic, despre care se spune că e dorit din nou de Mircea Rednic Dinamo. Fundaşul central a fost şi pe lista FCSB-ului în trecut, însă transferul nu s-a realizat până la urmă.

Lider autoritar în campionatul Arabiei Saudite e Al Hilal, fosta echipă a lui Cosmin Olăroiu, Mirel Rădoi, Laurenţiu Reghecampf şi Mihai Pintilii. Hilal conduce clasamentul, cu opt victorii din opt meciuri, cu 24 de puncte, având cel mai bun atac şi cea mai bună apărare din întrecerea internă.