"Anglia are motive să plângă". "The Special One" are o veste bună pentru englezi, deşi au fost eliminaţi de la Campionatul Mondial

12 iul 2018 2367 afişări Comentează şi tu CM 2018

Visul Angliei de a cuceri titlul de Campioană Mondială s-a terminat aseară, 11 iulie, când au fost învinşi de Croaţia. Ex-iugoslavii au întors scorul în a doua repriză şi au reuşit prin Mario Mandzukic (32 de ani) să îşi asigure locul în finala Campionatului Mondial din Rusia.

Kieran Trippier (27 de ani) a marcat un gol fabulos din lovitură liberă în minutul 5, însă în repriza a doua, minutul 68, Ivan Perisic (29 de ani) a egalat şi a dat din nou speranţe croaţilor. "Eroul" naţiunii de aproximativ patru milioane de locuitori a fost vârful lui Juventus, Mario Mandzukic, care în minutul 109 a marcat golul decisiv al partidei.

Jose Mourinho, antrenorul în vârstă de 55 de ani al lui Manchester United, nu s-a arătat mulţumit de performanţa englezilor, însă spune că trebuie să fie "optimişti" pe viitor.

Gareth Southgate nu a reuşit să-şi conducă echipa spre victorie în faţa Croaţiei, iar antrenorul portughez vede acest rezultat ca pe o oportunitate ratată: "Anglia are motive să plângă pentru că au fost atât de aproape, însă au şi motive să fie optimişti. Este o echipă de jucători tineri, majoritatea vor prinde şi următorul Campionat Mondial şi vor avea mai multă experienţă de la club", a declarat tehnicianul lui Manchester United pentru Russia Today.

Cu toate acestea, Jose Mourinho nu a negat meritele ex-iugoslavilor, fiind impresionat de parcursul lor la acest mondial: "Este o realizare grozavă pentru o ţară care nu are o ligă de top, însă majoritatea jucătorilor croaţi nu joacă în Croaţia, ci afară. Din câte ştiu eu, atunci când lucrezi afară, ai un altfel de sentiment faţă de ţara ta", a adăugat Jose Mourinho.

Anglia va disputa locul trei cu Belgia sâmbătă, 14 iulie de la ora 17:00, iar meciul va fi difuzat pe TVR 1 şi TVR HD.