Levski Sofia, cu Sergiu Buş în teren, a cedat în faţa unei formaţii din Liechtenstein în turul I al Europa League. Partida a fost la un pas de suspendare după ce suporterii bulgari au folosit lozinci rasiste

11 iul 2018 2175 afişări Comentează şi tu Europa League

Bulgarii de la Levski Sofia s-au făcut de râs în primul tur preliminar al Ligii Europa, după ce au pierdut cu 1-0 împotriva formaţiei FC Vaduz, din Liechtenstein. Sergiu Buş a jucat până în minutul 74 pentru Levski, în timp ce Rivaldinho şi Felipe Nascimento n-au făcut parte din lot.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Mohamed Coulibaly în minutul 14, din pasa lui Dossou. Levski a ratat o sumedenie de ocazii după ce gazdele au deschis scorul, iar partida s-a încheiat cu un surprinzător 1-0 în favoarea celor de la FC Vaduz. Chiar dacă reprezeintă capitala statului Liechtenstein, Vaduz evoluează în prima ligă a Elveţiei. Coulibaly a marcat cu un şut superb la colţul lung, din marginea careului.

Returul va avea loc peste o săptămână, la Sofia. Câştigătoarea dintre Levski Sofia şi Vaduz va înfrunta în turul II învingătoarea dintre Zalgiris (Lituania) şi Klaksvik (Insulele Feroe).

Un episod neplăcut a avut loc în timpul partidei, când delegatul UEFA a avut de gând să întrerupă partida. Suporterii bulgari au folosit lozinci rasiste la adresa jucătorilor adverşi, dar jocul a continuat în cele din urmă. Cel mai probabil, Levski va primi o amendă usturătoare din partea UEFA.