Forma se confirmă! Dortmund o învinge la scor pe AS Monaco, după un joc în care francezii au putut rezista doar o repriză. Cronica meciului

4 oct 2018 2243 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor

de Alexandru Stănilă

Borussia Dortmund s-a impus în faţa lui AS Monaco, scor 3-0, în a doua rundă a grupei A din UEFA Champions League, rezultat care confirmă formele din acest sezon şi locurile ocupate în competiţia internă de către cele două.

Fără victorie în ultimele opt partide din toate competiţiile şi pe poziţia 18 în Ligue 1, AS Monaco s-a deplasat pe Westfalenstadion pentru a o înfrunta pe Borussia Dortmund, formaţie care face spectacol şi e lider în Bundesliga, într-o reeditare a „sfertului” de finală din sezonul trecut, când monegascii s-au impus în dublă manşă.

Fără vedetele Gotze şi Pulisic în lot, dar cu Sancho, Reus şi Alcacer gata să tureze motoarele din ofensivă încă o dată, Borussia a început mai bine duelul din grupa A, încercând să dicteze încă de la început ritmul jocului prin pressing-ul agresiv al celor doi mijlocaşi centrali, Witsel şi Delaney. Totuşi, după câteva situaţii de poartă mai importante ale lui Alcacer, Monaco a început să traverseze mai des centrul terenului, iar tânărul Youri Tielemans l-a pus în două rânduri la încercare pe Burki, însă fără a debloca tabela.

Benaglio, out din prima repriză

Şansele mari au venit abia spre finalul primului act, când Alcacer şi-a trecut în cont o nouă ratare, trimiţând puţin pe lângă. De partea cealalta, puştiul Moussa Sylla, în vârstă de doar 18 ani, a avut şi el şansa deschiderii scorului când a rămas singur cu Burki, însă a pierdut un tempo şi s-a văzut ajuns din urmă de apărătorii galben-negrilor. Ultima ocazie a reprizei a venit de la Marius Wolf, care l-a întins serios pe Benaglio după un şut din întoarcere, fapt care nu i-a mai permis elveţianului sa continue jocul. În minutul 45, Jardim a decis să îl introducă în locul său pe Subasic, finalist la Campionatul Mondial din acest an.

Inspiraţia lui Favre şi creativitatea puştilor Borussiei

Probabil nemulţumit de lacătul invizibil din defensiva vicecampioanei Franţei, care nu le-a permis nemţilor să ajungă mai des în poziţii favorabile de finalizare, Lucien Favre a încercat să aducă sânge proaspăt în atacul lui BVB încă de la începutul reprizei secunde, introducându-l pe Bruun Larsen în locul lui Wolf. După un început cu o doză semnifictivă de dinamism în plus faţă de prima repriză, Borussia a reuşit să marcheze chiar prin danezul nou-intrat. Acesta a primit perfect în careu, de la Sancho, la limita offside-ului, şi l-a învins pe Subasic, deschizând astfel scorul şi declanşând frenezia galerieri germane.

După gol, liderul din Bundesliga s-a stabilit în jumătatea adversă şi putea să mai înscrie prin Marco Reus, care a trimis puţin pe lângă după o fază electrizantă a echipei sale. Căpitanul lui Dortmund s-a făcut remarcat şi câteva momente mai târziu, când a obţinut un penalty, care avea să fie ratat de Alcacer, fostul jucător al Barcelonei trimiţând în bara transversală. Nu a trecut mult, iar în minutul 72, Paco s-a revanşat şi a înscris după un contraatac fulgerător pe ruta Sancho-Reus-Alcacer.

Ca totul să fie complet, Reus a înscris şi el în al doilea minut suplimentar, după un assist al lui Larsen, profitând de moleşeala din apărarea monegascilor. S-a terminat 3-0 pentru gazde, la capătul unui joc în care creativitatea puştilor Borussiei şi efervescenţa de pe faza ofensivă s-au dovedit a fi câştigătoare în faţa unei echipe a lui AS Monaco care a putut să îşi menţină prospeţimea şi disciplina tactică timp de doar 45 de minute.

După acest rezultat, Dortmund ocupă locul 1 în grupa A, la egalitate cu Atletico, în timp ce şansele lui Monaco la calificare se diminuează semnificativ, echipa lui Jardim fiind pe ultimul loc, cu două înfrângeri în primele două jocuri. În celălt meci al grupei, echipa lui Simeone s-a impus în faţa belgienilor de la Brugge, scor 3-1.

Borussia Dortmund (4-2-3-1): Burki – Diallo, Zagadou,Akanji, Piszczek – Delaney (65’ Weigl), Witsel – Sancho (84’ Philipp), Reus, Wolf (46’ Larsen) – Alcacer

AS Monaco (4-3-3): Benaglio (45’ Subasic) – Henrichs, Jemerson, Glik, Raggi – Golovin (77’ Chadli), Aholou, Tielemans – Sylla (70’ Grandsir), Falcao, Sidibe