3 oct 2018 5954 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor
Napoli a învins dramatic Liverpool într-un meci în care Mane, Firmino şi Salah n-au existat. Klopp, surclasat de geniul lui Ancelotti. Cronica meciului Foto Liverpool

Napoli a învins Liverpool, scor 1-0, într-un meci în care geniul lui Carlo Ancelotti a fost peste nebunia lui Jurgen Klopp. Fără şut pe spaţiul porţii adverse, englezii trebuie să strângă rândurile după al treilea meci consecutiv fără succes în toate competiţiile.

Fără victorie după două dueluri cu Chelsea, "cormoranii" erau nevoiţi să obţină un rezultat pozitiv pe San Paolo, altfel ar fi fost anulat complet succesul cu PSG din prima rundă. Parizienii au deschis seara cu un necruţător 6-1 în compania sârbilor de la Steaua Roşie. Scorul nu i-a deranjat foarte tare pe vecinii noştri, care s-au bucurat de o nouă seară de Liga Campionilor.

Napoli a început mai bine meciul de pe "San Paolo", iar Insigne putea da lovitura după doar zece minute. Alisson a fost învins, dar mingea a trecut milimetric pe lângă bara din stânga brazilianului. A urmat un moment care i-a dat planurile peste cap lui Klopp. Keita a rămas întins pe gazon, în urma unei pase expediate în lateral, iar Henderson a fost nevoit să-l înlocuiască. Optarul a fost scos pe targă, în uralele publicului italian.

Incursiunile lui Insigne s-au stins cu trecerea timpului, dar nici Liverpool nu i-a pus probleme lui Ospina. Băieţii lui Ancelotti au fost mai prezenţi în zona careului advers, în timp ce englezii au părut debusolaţi, fără o idee clară de joc. Publicul a simţit forma slabă a vedetelor de pe Anfield, astfel că napoletanii prezenţi în tribune au devenit din ce în ce mai zgomotoşi. La pauză s-a intrat fără gol marcat.

Un rezultat meritat

Napoli a început mai bine şi partea secundă, când Insigne i-a trimis cu călâciul lui Milik, care a şutat puternic de la marginea careului. Alisson a fost la post. Italienii au continuat să controleze partida, situaţie cu care Liverpool nu s-a mai întâlnit până acum. Obişnuiţi să atace şi să dicteze ritmul, Mane, Firmino şi Salah sunt copleşiţi de ingeniozitatea lui "Don Carlo", care a pregătit totul până la cel mai mic detaliu. Statistica vorbeşte de la sine. După o oră de joc, Napoli a avut o posesie de 55% şi opt ocazii de gol. Liverpool a avut o singură ocazie! Prima lovitură de colţ a "cormoranilor" a venit în minutul 67, atunci când Napoli executase deja patru. Pe toate celelalte stadione s-a marcat, doar tabela de pe "San Paolo" a rămas intactă.

Callejon putea da lovitura cu 15 minute înainte de final, dar Joe Gomez a respins din faţa porţii o minge care îl depăşise pe Alisson şi care se îndrepta spre plasă. Cea mai mare ocazie a partidei i-a aparţinut lui Dries Mertens, care a zguduit transversala în minutul 82, după o incursiune a lui Mario Rui în partea stângă. Liverpool alerga în gol, pasele erau expediate fără adresă, iar golul de 1-0 plutea în aer, doar că Napoli n-a reuşit să profite de degringolada din jocul adversarilor. Cum fotbalul te pedepseşte, mai devreme sau mai târziu, Insigne a aruncat stadionul în aer în minutul 90, după ce Callejon l-a găsit ideal în faţa porţii. Insigne s-a aruncat la sacrificiu, iar Alisson n-a mai putut face nimic.

S-a terminat 1-0, iar Liverpool ajunge la trei meciuri consecutive fără succes. Napoli urcă pe primul loc al grupei, după 0-0 pe "Marakana" de la Belgrad şi acum 1-0 cu Liverpool.