Oktoberfest stricat. Bayern obţine o remiză norocoasă pe teren propriu, 1-1 cu Ajax, şi întrerupe seria de 12 victorii consecutive în grupe

3 oct 2018 1687 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor

Bayern şi Ajax au remizat în a doua rundă din grupa E a Ligii Campionilor, scor 1-1, la capătul unei partide în care bavarezii au fost departe de ceea ce presupune o candidată la câştigarea trofeului, iar Ajax a oferit o replică foarte bună prin jocul curajos şi disciplinat în acelaşi timp.

Cu orgoliul rănit după ultimele două rezultate surprinzătoare din Bundesliga, Bayern Munchen a primit vizita celor de la Ajax Amsterdam în duelul care a pus în faţă cele două formaţii care s-au impus convingător în prima rundă din grupa E a Ligii Campionilor. Cu un stadion arhiplin în spate şi o atmosferă de meci mare, bavarezii au început în forţă meciul de pe Fussbal Arena. După un prim şut puternic al veteranului Robben, olandezul l-a servit perfect pe Hummels în careu, iar internaţionalul german a făcut 1-0 printr-o lovitură de cap, profitând de eroarea impardonabilă a defensivei „lăncierilor”, care dădea semne că a rămas la vestiare.

Deşi părea că se anunţă un recital ofensiv al echipei lui Niko Kovac, Ajax s-a trezit rapid din pumni şi a profitat de relaxarea lui Bayern, care a apăsat pedela de frână inexplicabil după deschiderea scorului. Mazraoui, fundaşul dreapta de 20 de ani, a creat o fază atipică fişei postului său şi a reuşit primul său gol din carieră pentru seniorii lui Ajax. Marocanul a depăşit  trei adversari, a combinat rapid cu sârbul Tadic şi l-a învins pe Neuer cu un şut din centrul careului, restabilind egalitatea pe tabelă.

Olandezii întrerup seria magică a lui Bayern

Până la pauză, ambele formaţii au avut şansa să treacă în avantaj, însă oportunităţile lui Martinez şi Ziyech nu s-au concretizat, astfel că Ajax a stopat o serie impresionantă a lui Bayern, care însuma 11 partide consecutive în grupele Ligii Campionilor în care a intrat în avantaj după primele 45 de minute de joc. Mai mult, pe finalul primului act, trupa lui Erik ten Hag a părut echipa mai solidă, jucând foarte curajos, cu o construcţie bine pusă la punct şi cei doi fundaşi laterali, Tagliafico şi Mazraoui, avansând foarte mult pe fază ofensivă.

Nemţii, lipsiţi de replică

A doua repriză a început în aceeaşi notă în care s-a terminat prima. Cu cei din Amsterdam într-un pressing agresiv şi o aglomerare a careului advers pe fază ofensivă, dar şi cu un Bayern lipsit de replică, care a contat foarte puţin în atac, graţie disciplinei de fier a apărării olandeze.

Tagliafico, Neres şi van de Beek le-au dat reale emoţii celor peste 60.000 de suporteri bavarezi, însă jucătorii lui Ajax s-au precipitat în faţa porţii lui Neuer şi nu au fructificat oportunităţile importante avute. De partea cealaltă, Bayern Munchen a răspuns destul de timid, cu prima ocazie reală din a doua repriză venind abia în minutul 67, când şutul lui Thiago a trecut puţin pe lângă stâlpul din stânga al lui Ajax. Pe final, doar nou-intratul James Rodriguez le-a mai dat speranţe fanilor nemţi, însă Onana şi-a confirmat prestaţia de excepţie şi a respins in extremis şutul columbianului.

Totuşi, se putea termina mult mai rău pentru Bayern. Lasse Schone, unul dintre cei mai experimentaţi jucători din lotul lui Ajax, a şutat violent de la distanţă după o lovitură liberă, însă Neuer a respins cu vârful degetelor în transversală, astfel că partida s-a încheiat cu scorul de 1-1. După acest rezultat, Bayern nu doar că îşi continuă forma slabă, însă îşi încheie şi seria de 12 victorii consecutive în grupele UCL. De partea cealaltă, Ajax urcă pe primul loc în grupa E după două jocuri, la capătul unui joc în care ar fi putut obţine toate cele trei puncte cu mai multă concentrare în faţa porţii lui Neuer. În celălalt meci al grupei, Benfica s-a impus pe terenul lui AEK Atena, scor 3-2.

cronică de Alex Stănilă

Bayern Munchen (4-3-3): Neuer – Alaba, Hummels (90+3’ Sule), Boateng, Kimmich – Thiago, Martinez, Muller – Ribery (75’ Gnabry), Lewandowski, Robben (62’ James)

Ajax Amsterdam (4-3-3): Onana – Tagliafico, Wober, de Ligt, Mazraoui – Blind, Schone, van de Beek (75’ de Wit) – Neres (85’ Dolberg), Tadic, Ziyech