Show catalan pe Wembley! Barcelona a învins Tottenham cu 4-2 după un meci mare făcut de Messi, cu emoţii pe final. Lloris, omul negru al lui Pochettino

4 oct 2018 7902 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor

Wembley, "catedrala" fotbalului englez, se pregăteşte de Tottenham - Barcelona. Gazonul e, însă, la nivel de România, Arena Naţională. Dreptunghiul verde e măcinat de porţiuni cu iarbă arsă, pe alocuri pământ şi nisip. Nici englezii nu mai sunt ce au fost. Meciul începe şi începe tare.

Conexiunea Messi - Jordi Alba se face simţită şi pe Wembley, încă din minutul 2. Starul argentinian al Barcelonei livrează obişnuita pasă în diagonală, spre Alba, care întoarce inteligent mingea în centru, la Coutinho, după o ieşire hazardată a campionului mondial Lloris. Brazilianul preia, îşi face mingea pe şut şi înscrie în poarta lăsată goală de goalkeeperul francez. 1-0. Golul marcat îi face pe catalani să se relaxeze şi să ia puţin piciorul de pe acceleraţie.

Tottenham începe să combine, elevii lui Mauricio Pochettino găsesc bine spaţiile, centrează bine de pe benzi către turnul de control Harry Kane, iar catalanii sunt puşi în dificultate. Messi & Co. reuşesc să spargă "punga" de presiune a lui Spurs şi, după o combinaţie în trei, Messi - Suarez - Coutinho, mingea ajunge la Rakitic, în 16 metri, iar croatul prinde un voleu excelent şi mingea intră în poarta lui Lloris. Bară-gol. 2-0, în minutul 28.

Repriza curge în favoarea Barcelonei, cu două faulturi de 'galben' ale lui Wanyama şi Lamela, dar fără emoţii la poarta lui Ter Stegen.

Două bare şi un gol în startul reprizei secunde

Catalanii încep tare şi partea secundă a meciului de pe Wembley. Leo Messi arată că e foarte motivat în acest sezon şi reuşeşte două acţiuni individuale de senzaţie, dar, de fiecare dată, bara îi interzice golul "piticului atomic" al lui Valverde. Golul vine de cealaltă parte. Erik Lamela face diferenţa la mijlocul terenului şi inventează o pasă perfectă pentru Kane, care driblează un adversar, îşi face mingea pe dreptul şi trage, fără speranţe pentru Ter Stegen. 2-1, în minutul 52.

Spurs s-a bucurat, însă, doar patru minute! Messi nimereşte până la urmă ţinta, în minutul 56. Coutinho îl deschide în stânga pe Alba, avansat în bandă, fundaşul centrează pe jos în careu, Suarez îl simte pe Messi în spatele său şi lasă mingea să treacă, iar argentinianul pune latul simplu şi, în sfârşit, scutură plasa lui Hugo Lloris. 3-1, în minutul 56. Pentru ca emoţiile să fie mari pe final, un ghinion în defensivă schimbă din nou tabela în dreptul lui Tottenham. Aflat în marginea careului, Lamela se hotărăşte să tragă, iar Lenglet deviază nefericit balonul, care nu poate fi oprit de Ter Stegen şi intră în plasă. 3-2, în minutul 66.

Golul lui Lamela a blocat mintea jucătorilor catalni care, pentru câteva minute, au tremurat serios pentru succesul obţinut pe Wembley. Harry Kane, de două ori, a ratat şansa de a egala. Spurs s-a aruncat în atac încercând să egaleze şi, pe contră, catalanii au dat lovitura. Lloris degajează slab o minge, Rakitic recuperează, mingea ajunge la Alba, care îl caută pe Suarez, în marginea careului, dar îl găseşte din nou pe Messi. Atacantul uruguayan i-a lăsat din nou mingea, inteligent, lui Messi, care pune capăt emoţiilor şi îl învinge pe Lloris, cu latul, din interiorul suprafeţei de pedeapsă. 4-2, în minutul 90.

Cu acest succes, Barcelona face şase puncte şi rămâne lider în grupa B, la egalitate cu Inter. Cele două echipe urmează să se întâlnească în meci direct de două ori la rând. Pe 24 octombrie, pe Camp Nou, şi pe 6 noiembrie, pe "Meazza".