Băluţă continuă să impresioneze la Slavia Praga. Gol şi assist în ultimul amical

7 iul 2018 4087 afişări Comentează şi tu Stranieri

Alexandru Băluţă (24 de ani) continuă să impresioneze în perioada de pregătire pentru Slavia Praga. Fostul căpitan al Craiovei a reuşit să marcheze un gol şi să ofere o pasă decisivă în partida amicală cu maghiarii de la Mezokovesd. Băluţă a fost integralist pentru Slavia Praga, care s-a impus cu 3-1 în meciul cu formaţia din Ungaria.

După o primă repriză în care nu s-a marcat, amicalul dintre Slavia şi Mezokovesd a prins culoare în partea secundă. Stoch a deschis scorul în minutul 52, din centrarea lui Băluţă, iar Sykora a majorat avantajul echipei sale după doar cinci minute. Nagy a redus din diferenţă în minutul 87, dar Băluţă a închis tabela pentru 3-1 în minutul 90.

Băluţă a purtat banderola de căpitan la primul său meci pentru Slavia Praga. A fost vorba de un meci amical cu o formaţie din Liga a III-a, în care Slavia s-a impus cu 9-1. Băluţă a reuşit să-şi treacă şi el numele pe lista marcatorilor.

După un sezon excelent în tricoul Craiovei, decarul oltean, Alexandru Băluţă, a fost transferat în Cehia, la Slavia Praga, echipa contra căreia Craiova a jucat un meci amical pentru inaugurarea stadionului ”Ion Oblemenco”. În schimbul jucătorului, clubulul din Bănie a primit suma de 3 milioane de euro. În cariera sa, Băluţă a evoluat la Chindia Târgovişte, Viitorul şi CS U Craiova. O Cupă a României are în palmares mijlocaşul de 24 de ani, cucerită în acest sezon, după o finală cu fosta divizionară secundă, Hermannstadt, scor 2-0.