EXCLUSIV | Ionuţ Radu, încurajat după dezastrul cu Inter: "Trebuie să profite de acest aspect"

4 nov 2018 1664 afişări Comentează şi tu Stranieri

Chiar dacă a fost executat de vedetele lui Internazionale Milano, într-un nemilos 5-0, Ionuţ Radu e lăudat de managerul operaţional al loturilor de juniori în cadrul FRF, Vlad Munteanu. Fostul internaţional a lăudat şi ceilalţi portari de la lotul U21, care stau în umbra lui Radu.

"Ce apreciez la ceilalţi portari, care sunt nr. 2 şi 3, este motivaţia. Deşi Ionuţ (n.r Andrei Ionuţ Radu) este titular, ceilalţi se pregătesc exemplar. Aici este şi meritul antrenorilor, pentru că ţin în priză rezervele. Cred că Radu are posibilitatea de a ajunge un portar bun. Dacă apără de la o vârstă fragedă e un avantaj, dar trebuie să profite de acest aspect. Genoa are încredere în el şi trebuie să facă totul să rămână acolo", a spus Vlad Munteanu, în cadrul emisiunii ProSport Live.

Inter a urcat pe locul secund în Seria A, după ce a obţinut o victorie categorică în faţa lui Genoa, scor 5-0, într-un meci în care trupa lui Spaletti şi-a făcut de cap pe teren propriu. Spectacolul a fost deschis de Gagliardini, după o gafă incredibilă în apărarea adversarilor. Fundaşii lui Genoa s-au apărat foarte slab, iar ajutaţi şi de puţin noroc jucătorii lui Inter au marcat pentru prima dată în minutul 14.

La faza imediat următoare, din minutul 16, Politano a profitat de o „gaură” din apărarea lui Genoa şi l-a învins pe Radu cu un şut din apropiere. A fost 2-0 la pauză, iar Genoa urma să mai încaseze goluri.

Defensiva lui Juric a demonstrat slăbiciuni pe toată durata partidei, iar Gagliardini a profitat din nou. Perisic a reluat centrarea venită din dreapta, dar Radu a parat eroic şi a scos mingea de pe linia porţii, dar Gagliardini a fost pe fază şi a şutat puternic pentru 3-0.

Inter nu şi-a putut stăvili pofta de gol, iar Joao Mario şi Nainggolan au mai înscris în minutele 90+1 şi 90+4.

Radu nu a putut face mare lucru la golurile pe care le-a încasat, iar românul s-a făcut remarcat cu driblingul partidei. Pe finalul primei reprize, portarul l-a driblat de două ori pe Lautaro şi a îndepărtat pericolul printr-o centrare în faţă.