Keşeru, de neoprit. Ludogoreţ a demolat o echipă din Irlanda de Nord în preliminariile Ligii Campionilor

11 iul 2018 4099 afişări Comentează şi tu Stranieri

Claudiu Keşeru a contribuit la victoria lui Ludogoreţ, scor 7-0 , cu FC Crusaders, echipă din prima ligă a Irlandei de Nord. Campioana a Bulgariei pentru şapte ani consecutiv, Ludogoreţ joacă în primul tur al calificărilor în Champions League. În turul al doilea, va intra în luptă şi CFR Cluj.

Bulgarii au stabilit un record pentru club, cea mai mare victorie dintr-un meci de calificări. Keşeru a marcat în minutul 53 şi a fost schimbat după 68 minute, Cosmin Moţi a fost integralist, iar Dragoş Grigore nu a fost inclus în lot. Au mai marcat polonezul Jakub Swierczok, hattrick, brazilianul Marcelinho, dublă, dar şi nord-irlandezul Rodney Brown, autogol.

Cele mai mari performanţe ale clubului rămân optimile de finală din Europa League (sezonul 2013/14) şi calificarea în grupele Champions League, ultima dată în sezonul 2016/17, an în care s-au înfruntat cu PSG, Arsenal şi FC Basel. Returul dintre cele două formaţii se va disputa marţea viitoare, pe 17 iulie.