Pace în derby-ul românilor din Cehia! Sparta şi Slavia au încheiat la egalitate un meci în care până şi arbitrul a fost român :)

4 nov 2018 2715 afişări Comentează şi tu Stranieri

Sparta şi Slavia au ”dat-o la pace” în derby-ul oraşului Praga, scor 2-2, într-un meci în care au evoluat patru români. Florin Niţă, Alexandru Chipciu şi Nicuşor Stanciu au fost integralişti pentru gazde, în timp ce Alexandru Băluţă a fost introdus în startul reprizei secunde pentru Slavia.

Până şi centralul partidei a fost român. Petr Ardeleanu, în vârstă de 37 de ani, este un arbitru născut în localitatea Lom u Tachova, din regiuna Plzen. Kudela a deschis scorul în minutul 36 pentru Slavia, dar Tetteh a restabilit egalitate şase minute mai târziu, iar Kanga a adus-o pe Sparta în avantaj chiar înainte de pauză, din penalty. Soucek a egalat în minutul 70 şi a stabilit scorul final, 2-2.

Slavia Praga rămâne pe primul loc în prima ligă din Cehia, cu 34 de puncte la egalitate cu Viktoria Plzen. Sparga Praga e pe locul trei, cu 27 de puncte după primele 14 etape.