Più facile. Ionuţ Radu străluceşte la Genoa şi poate visa la cupele europene. "Grifonul" a obţinut un nou succes cu portarul român pe teren

30 sep 2018 7095 afişări Stranieri

Genoa, cu Ionuţ Andrei Radu între buturi, a înregistrat al doilea succes consecutiv în Serie A, 2-1 cu Frosinone. A fost de asemenea al doilea meci consecutiv în care căpitanul reprezenativei U21 a fost titularizat în dauna veteranului Marchetti.

Meciul a fost echilibrat în debut, dar polonezul Krzysztof Piatek a lovit necruţător la un interval de trei minute. Vârful "Grifonului" a punctat în minutele 33 şi 36, iar misiunea oaspeţilor părea destul din ce în ce mai uşoară. Cu doar un punct după primele şase etape, Frosinone s-a aruncat în atac şi a redus din diferenţă prin Camillo Ciano, în minutul 41. A fost primul gol încasat de Radu în Serie A, din postura de jucător al Genoa-ei. Românul a fost învins dintr-o lovitură de pedeapsă, după un fault stupid comis de Nicolas Spolli.

Radu a reuşit să menţină tabela intactă până la final, astfel că Genoa a obţinut al doilea succes consecutiv cu românul în poartă. Cu veteranul Marchetti pe teren, Genoa a încasat zece goluri în primele cinci etape. În urma victoriei cu Frosinone, Genoa ajunge la 12 puncte şi egalează Lazio în clasament. Lider este Juventus, cu punctaj maxim după primele şapte jocuri. Pentru Genoa a fost de asemenea primul succes în deplasare în noul sezon, după înfrângerile usturătoare cu Sassuolo şi Lazio, scor 5-3 şi 4-1.