Cea mai ciudată fază din cariera lui Rusescu. FOTO | Cum a "reuşit" să lase FCSB-ul fără un gol ca şi marcat

27 sep 2018 2392 afişări Comentează şi tu Cupa Romaniei

Raul Rusescu (30 de ani) a fost, joi seară, protagonistul unei faze bizare, în minutul 71 al meciului dintre Unirea Alba Iulia şi FCSB. Debusolat, "Ruse" a reuşit contraperformanţa de a respinge de pe linie o minge care, cel mai probabil, ar fi intrat în poartă.

După o primă repriză în care au avut şansa de a da lovitura pe final, gazdele au făcut pasul în spate, au aglomerat zona careului, iar o fază creată de Florin Tănase, în stânga, ar fi trebuit să se transforme, în mod normal, în golul de 1-0. După o centrare a căpitanului de drept al roş-albaştrilor, mingea a căpătat un efect ciudat ca urmare a respingerii portarului Sporea, dar norocul FCSB-ului s-a oprit aici.

Sprintând spre mingea care părea că va intra în poartă, Rusescu a fost împins uşor de Ioan Grozav, fratele lui Gicu Grozav şi unul dintre cei doi fundaşi centrali ai gazdelor, iar acţiunea a fost una eficientă. Ajuns într-o poziţie ciudată, Raul a ţinut morţiş să împingă mingea în poartă, dar, incomodat, nu a făcut decât să o respingă.