LIVE BLOG | Unirea Alba Iulia - FCSB 0-1. Vicecampioana merge în optimile Cupei României, după un meci în care s-a chinuit. Rusescu, singurul marcator

27 sep 2018 12936 afişări Comentează şi tu Cupa Romaniei
LIVE BLOG | Unirea Alba Iulia - FCSB 0-1. Vicecampioana merge în optimile Cupei României, după un meci în care s-a chinuit. Rusescu, singurul marcator LUCIAN DANCIU / MEDIAFAX FOTO 5 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7949/17534145/4/zlatna2-mediafax-foto-lucian-danciu.jpg

Unirea Alba Iulia - FCSB 0-1 (Rusescu 84)

Echipele de start:

• Unirea Alba Iulia: Sporea – Ivan, Potopea, Grozav, Marcu – Selagea, A. Giurgiu, Păcurar – Oară, S. Mureşan (A. David 63), Davidaş (Tat 90)
  • Rezerve: Suciu, Scrob, Goguţa, F. Morar
  • FCSB: Vlad – Jakolis (Man 76), Filip, Morais, M. Botezatu (Stan 62) – D. Toma (Tănase 46), Zlatinski – M. Roman, Moruţan, Teixeira, Rusescu
  • Rezerve: Bălgrădean, Nedelcu, F. Coman, Cană

Minutul 90+4 Finalul partidei! FCSB merge în optimiele Cupei României, după ce s-a impus cu 1-0 în faţa Unirii Alba Iulia.

Minutul 90+2 Karma? Tănase ratează un penalty pe care l-a obţinut destul de dubios. Atacantul a pătruns în careu şi a acuzat o lovitură primită din partea lui Ivan. Fundaşul gazdelor a băgat mâna în foc că nu şi-a faultat adversarul, dar Comănescu a dictat penalty. Lovitura de pedeapsă a fost ratată de Florin Tănase.

Minutul 85 GOOOOOL FCSB! Vicecampioana marchează prin Rusescu, care îl scuteşte pe Dică de criticile din partea lui Becali. Lovitura liberă executată de Roman a fost reluată pe spate de Tănase, iar balonul a fost împins în poartă de Rusescu pentru 1-0.

Minutul 83 Unirea nu lasă nici măcar spaţii de şut pentru oaspeţi, a căror şuturi, din afara careului, sunt blocate de fundaşii centrali ai gazdelor.

Minutul 80 FCSB ratează o nouă ocazie mare, de această dată prin nou-intratul Man, care i-a luat faţa lui Marcu, la centrarea lui Moruţan, dar balonul a fost trimis cu capul pe lângă poartă. Unirea rezistă eroic în faţa vicecampioanei României şi îşi încearcă şansa pe contraatac.

Minutul 76 Dică nu se mai joacă şi bagă şi ultima piesă "grea". Rând pe rând, Tănase, Stan şi Man au fost introduşi în locurile lui Toma, Botezatu şi Jakolis.

Minutul 71 Şi-a pierdut Rusescu simţul porţii?! Atacantul a fost protagonistul unei faze în stilul ratării lui Subotic, la Galaţi, în partida cu Unirea Brăila. Deşi a fost împins de Ioan Grozav, atacantul a ţinut să împingă mingea cu capul în poartă. Doar că Rusescu a scos balonul de pe cadrul porţii, ca un fundaş adevărat.

Minutul 66 Ioan Grozav, fratele lui Gicu Grozav, îi întinde o capcană lui Tănase şi loveşte mingea chiar în momentul în care fostul căpitan al FCSB se pregătea să şuteze pentru a deschide scorul. Mingea s-a scurs în aut de poartă, din piciorul lui Tănase.

Minutul 57 Rusescu iese din nou la rampă, dar e blocat de Sporea, care a apărat fără greşeală în faţa vicecampioanei. Atacantul şi-a făcut spaţiu undeva în marginea careului şi a tras la colţul lung, dar portarul Unirii a respins în corner.

Citeşte şi: FOTO | S-au frecat la ochi când au văzut cum a ieşit pe teren. Ce număr a purtat un fotbalist de la Unirea Alba Iulia

Minutul 47 Tocmai a avut loc o fază care ne-a reamintit de Raul Rusescu în vremurile sale bune la FCSB. Atacantul a executat lângă bară o lovitură liberă, dar Sporea s-a întins frumos şi a respins în corner.

Minutul 46 S-a reluat partida de la Zlatna, iar Daniel Toma a fost scos de pe teren. Florin Tănase a fost aruncat în luptă de Dică.

Minutul 45+1 Pauză. Gazdele au fost aproape să deschidă scorul în prelungirile primei reprize. Oară a recentrat pe bara a doua, unde a apărut Mureşan, dar atacantul a ratat întâlnirea cu mingea. Centralul a fluierat imediat după finalul celor 45 de minute.

Minutul 42 Defensiva Unirii rezistă destul de bine, vicecampionii fiind blocaţi perfect pe mijloc. Singurele probleme au apărut în momentul în care oaspeţii au combinat pe benzi.

Minutul 36 Unirea Alba Iulia ia câteva momente de respiro şi reuşeşte să ajungă în preajma careului advers. Totuşi, gazdele nu reuşesc să finalizeze fazele şi totul se transformă într-un nou atac poziţional al vicecampioanei României.

Minutul 27 Alba Iulia dă şi ea replica printr-un şut peste poartă, dar la care fanii au izbucnit. La o mingea pe care apărarea FCSB nu a reuşit să o scoată din careu, gazdele au recuperat şi Selagea a tras peste din interiorul careului.

UPDATE | Citeşte şi: "Secundul" lui Dică şi membrii staff-ului, alungaţi de pe teren de arbitrul Comănescu. Ce s-a întâmplat în minutul 20

Minutul 18 Ce ocazie pentru FCSB! Filip a pasat în centru până la Teixeira, care a depăşit un adversar din preluare, şi-a făcut mingea pe şut, dar a lovit transversala de la 25 de metri de poartă. Rămâne 0-0 în ultima partidă din 16-imile Cupei României.

Minutul 11 Fanii prezenţi la Zlatna sunt destul de vocali şi tocmai au reacţionat după ce Raul Rusescu a scos mingea din stadion. Atacantul a şutat de la 25 de metri, dar mingea a sărit din teren, iar execuţia a fost afectată. În continuare, gazdele fac un pressing destul de avansat, care i-ar putea epuiza la un anumit moment.

Minutul 8 Prima ocazie şi pentru FCSB! Mihai Roman a centrat de pe dreapta cu doi adversari după el, iar la prima bară a apărut Rusescu. Totuşi, unghiul a fost prea închis şi atacantul nu a putut găsi poarta.

Minutul 5 Purtătorul tricoului cu numărul 1, atacantul Silviu Mureşan, a scăpat spre poarta lui Vlad, dar, tatonat de Filip, a tras mult peste poartă din interiorul careului.

Minutul 2 Fanii prezenţi pe stadion, care susţin FCSB, au reacţionat vehement la centrarea prin spatele porţii a lui Jakolis. FCSB se află în posesie, dar e întâmpinată de un pressing agresiv făcut de gazde.

Minutul 1 E motiv de sărbătoare la Zlatna, comuna aflată la 30 de kilometri de Alba Iulia. Fanii au umplut micuţul stadion de 3000 de locuri şi au salutat startul ultimului meci din 16-imile Cupei României.

20:15 Nicolae Dică a prezentat pe Facebook echipa de start cu care va ataca pătrunderea în optimile Cupei României. În meciul cu Unirea Alba Iulia, "Nic" a ales să-i introducă în echipa de start pe tinerii Marian Botezatu şi Toma, în timp ce pe bancă se află Cană. Tot de pe bancă vor începe şi Bălgrădean, Coman, Florin Tănase, Alexandru Stan şi Dennis Man.

Trupa lui Dică va juca la Zlatna, pe stadionul "Minaur", contra celor de Unirea, arena "Cetate", din Alba Iulia, neavând nocturnă. Dar, tehnicianul roş-albaştrilor are mari probleme de lot. Nu are niciun fundaş central disponibil. Planic are dureri la genunchi după meciul cu Dunărea Călăraşi şi va fi menajat. Momcilovic a suferit o recidivă la antrenamente şi va sta o lună pe tuşă, iar Bălaşa e de asemenea indisponibil. Pentru a completa echipa, tehnicianul FCSB-ului a apelat la serviciile puştilor de la echipa secundă, Cană şi Marian Botezatu. Cel mai probabil, doi dintre Nedelcu, Morais sau Filip vor fi reprofilaţi.

"Este trist că nu am organizat pe Cetate meciul, cu 10-12.000 de suporteri în tribună altfel era. Vrem să ne autodepăşim, să ducem, dacă putem partida în prelungiri şi lovituri de departajare. Eu zic că la Zlatna forţele se vor egala şi FCSB va avea un meci greu cu noi", a spus Paul Păcurar, unul dintre oamenii de bază ai echipei din Alba Iulia.

"Mă simt mândru că reprezint Unirea Alba Iulia şi am parte de un asemenea meci, cu care te întâlneşti în zeci de ani. Cu siguranţă, pe «Cetate», casa noastră şi stadionul plin, era altceva. Suntem pregătiţi pentru un asemenea duel, ce suscită un interes major", a comentat şi căpitanul Ciprian Selagea.

Se joacă cu casa închisă

Biletele s-au epuizat rapid, preţul unuia fiind de 50 de lei, şi a fost montată şi o tribună mobilă pentru a mări capacitatea arenei. Cei 2.600 de fani care au intrat în posesia tichetelor pot intra în stadion cu două ore înaintea jocului.

Ce au făcut sezonul trecut

În ediţia trecută, echipa lui Dică s-a oprit în sferturi, fiind eliminată de FC Hermannstadt, ardelenii câştigând cu 3-0. Altfel, Unirea Alba Iulia a fost eliminată în turul al doilea, cei de la Industria Gâlda învingând cu 2-1.