LIVE BLOG | Hermannstadt - FCSB 1-3. Vicecampiona a început greu, dar Dică a mutat inspirat şi şi-a uşurat situaţia! Dublă Tănase, gol Gnohere şi două assist-uri pentru Moruţan

30 sep 2018 9940 afişări Liga 1
LIVE BLOG | Hermannstadt - FCSB 1-3. Vicecampiona a început greu, dar Dică a mutat inspirat şi şi-a uşurat situaţia! Dublă Tănase, gol Gnohere şi două assist-uri pentru Moruţan 6 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17537199/3/ocazie-man.png

Hermanntadt - FCSB 1-3 (Dâlbea 26 / Tănase 41, 67, Gnohere 57)

• Hermannstadt: Căbuz - Company, Mijuskovic, I. Stoica, Tătar   - Bâlbea, Antonov    - Petrescu (Abdurahimi 62), Bruno (    Tsoumou 69), Nkololo (Serediuc 84) - Blănaru
  • Rezerve: Began - Pîrvulescu, B. Rusu, Dandea
  • FCSB: Bălgrădean - Benzar   , Planic, Morais, A. Stan - Nedelcu, Ov. Popescu (   Moruţan 38) - Man, Tănase, Coman (Teixeira 46) - Gnohere   (Filip 76)
  • Rezerve: Vlad - Rusescu, Roman, Zlatinski

Minutul 90+4: Final de meci! FCSB câştigă un meci pe care l-a început greu şi a fost condusă, dar a reuşit să revină şi prin inspiraţia lui Dică. Antrenorul roş-albaştrilor l-a introdus în teren pe Moruţan încă dinainte de pauză, iar fotbalistul adus de la Botoşani a livrat două assist-uri perfecte. Tănase, cu o dublă, şi Gnohere au anulat golul marcat de Dâlbea.

Minutul 89: Bălgrădean iese aiurea la o centrare din corner şi se loveşte de Blănaru, după ce a boxat cu o mână balonul. "Pufi" a rămas întins pe gazon, medicii au intervenit, dar nu a fost nimic grav şi jocul a putut fi reluat! Dacă Bălgrădean suferea o accidentare mai gravă, FCSB era nevoită să joace în 10, fără portar de meserie, deoarece Dică a efectuat deja toate schimbările permise.

Minutul 70: Ocazii mari pentru Hermannstadt! Blănaru preia pe piept o minge în careul FCSB, în dreapta, trage tare şi mingea e puţin deviată de Planic, iar Bălgrădean respinge în ultima clipă! În urma cornerului care a urmat, Nkololo a reluat cu capul şi mingea s-a dus peste poarta, după o ieşire aiurea a lui "Pufi" Bălgrădean!

Minutul 67: GOOOOOOOOOOOL FCSB! Moruţan inventează din nou un assist perfect şi îl lansează pe Tănase spre poarta lui Căbuz, decarul FCSB îl driblează pe portar şi finalizează cu stângul, iar mingea se opreşte în plasă cu toată opoziţia lui Company.

Minutul 65: Ratare incredibilă a lui Florin Tănase! Moruţan l-a lansat din nou excelent pe Gnohere, iar "Bizonul" l-a servit excelent pe Tănase, care s-a lăsat pe spate şi a tras mult peste poartă!

Minutul 57: GOOOOOOOOOL FCSB! Gnohere marchează şi aduce echipa lui Dică în avantaj! Moruţan inventează o pasă de geniu, cu exteriorul, şi îl lansează pe "Bizon" spre poarta lui Căbuz, francezul îl driblează pe Mijuskovic, trage cu dreptul şi îl învinge pe portarul sibienilor! Dică a fost inspirat când l-a băgat în teren pe tânărul venit de la FC Botoşani.

Minutul 52: Ocazie Hermannstadt! Dâlbea trage din afara careului, după ce Nkololo i-a aşezat mingea, însă balonul e deviat de un coechipier, Buno, şi a ieşit în afara terenului!

Minutul 46: A început repriza a doua! Cu a doua schimbare la FCSB. Dică îl scoate pe Coman şi îl trimite în teren pe Teixeira.

Minutul 45+2: Pauză pe stadionul Trans-Sil! O primă repriză care a început greu, dar care s-a aprins imediat după ce formaţia lui Alexandru Pelici a reuşit să deschidă scorul.

Minutul 41: GOOOOOOOOOOL FCSB! Stan a centrat din stânga în careu, Man a preluat şi pasat în dreapta, iar Tănase a tras din prima, tare, fără preluare, balonul a fost deviat de Antonov şi portarul Căbuz şi a intrat în poartă! E 1-1, cu câteva înainte de pauză!

Minutul 38: Dică nu mai aşteaptă pauza şi face prima schimbare! Moruţan îi ia locul lui Ovidiu Popescu.

Minutul 36: Gol anulat Hermannstadt! Dâlbea face dubla, dar arbitrul asistent semnalizează ofsaid! Petrescu a centrat din corner, Blănaru a reluat de lângă Planic, iar Dâlbea a reluat în plasă, însă asistentul de pe partea dreaptă a ridicat fanionul, iar centralul George Rădulescu a fluierat o poziţie afară din joc!

Minutul 25: GOOOOOOOOL HERMANNSTADT! Dâlbea înscrie! Chalkiadakis bate un corner, Blănaru a reluat cu capul, după ce Planic a sărit pe sub minge, iar Răzvan Dâlbea a marcat în poarta goală. Bălgrădean era căzut!

Minutul 21: Florinel Coman trage, dar şutul său e blocat de Mijuskovic, apoi Ovidiu Popescu îşi încearcă şi el norocul de la distanţă, dar mingea trece mult peste poarta lui Căbuz!

Minutul 18: Ocazie mare de tot pentru FCSB! Tănase a reuşit o pătrundere bună în partea stângă, după o combinaţie cu Stan, decarul FCSB-ului a centrat, iar Man a ajuns la minge, a preluat şi a şutat, însă portarul sibian Căbuz a reuşit să respingă. Gnohere era şi el în apropiere, însă pericolul a fost îndepărtat.

Minutul 2: Planic greşeşte o pasă simplă spre Bălgrădean, Blănaru întoarce mingea în marginea careului, de unde Bruno trage puternic, iar "Pufi" reuşeşte să respingă in-extremis în lateral.

Minutul 1: A început meciul!

19:30 Avem echipa de start a FCSB! Dică trimite "greii" în teren! "Tripleta de aur" a lui Becali, Man, Tănase, Coman, e folosită de Dică încă din primul minute, Gnohere e şi el titular. Junior Morais joacă din nou fundaş central, alături de Planic, după ce a mai făcut-o în partida de campionat cu Sepsi (2-0) şi în Cupă, cu Unirea Alba Iulia (1-0). Pe bancă, Dică nu are niciun fundaş de meserie.

Cu Gigi Becali anunţând că va trage linie după etapa a 13-a, presiunea de pe umerii lui Nicolae Dică începe să crească, iar tânărul antrenor nu mai are loc de experimente. Dacă în meciul de joi a folosit o formulă din care au lipsit numele importante, în faţa celor de la FC Hermannstadt vor sta cei mai buni jucători ai vicecampioanei României. Rămaşi în Ardeal după deplasarea de la Zlatna, bucureştenii se vor baza din nou pe Bogdan Planic, revenit după accidentare, iar colegul sârbului din centrul linei defensive va fi Junior Morais. În atac, Rusescu nu-i va lua faţa lui Gnohere, iar linia de trei din spatele său îi va conţine pe Man, Tănase şi Coman, obişnuiţii acelor posturi.

Dică vrea revanşa

Lider în Liga 1 Betano cu 18 puncte, unul peste Astra şi două peste Sepsi şi CFR, FCSB întâlneşte penultima clsată, dar motivaţia va exista din plin. De ce? Hermannstadt este echipa care, anul trecut, în Cupa României, a făcut posibilă una dintre cele mai mari ruşini din scurta carieră de antrenor a lui Nicolae Dică. Deşi era reprezentantă a Ligii 2, echipa condusă şi atunci de Alexandru Pelici a dat lovitura şi a umilit vicecampioana la Sibiu, scor 3-0, într-un meci în care vedetele lui Gigi Becali au fost ridiculizate de determinarea şi forma bună a adversarilor. Bogdan Rusu, cu o dublă, şi Ştefan Blănaru, ambii anunţaţi titulari în această seară, au marcat golurile uneia dintre cele mai mari umilinţe din istoria recentă a clublui roş-albastru.

Ştefan Blănaru, puctul de interes

Iar pentru atacantul de 29 de ani, meciul din această seară va fi unul cu totul şi cu totul special. Marcator anul trecut contra FCSB-ului, Blănaru a fost văzut drept o soluţie pentru atacul campioanei înaintea venirii lui Raul Rusescu. Nu uită de interesul FCSB-ului şi speră că prestaţia de la Târgu Mureş îl va ajuta să rămâne în vizorul liderului: "Indiferent de adversar, vreau să marchez şi să îmi ajut echipa prin jocul meu. Acest joc vine bine şi pentru mine. În ultimele etape am jucat mai puţin. Sper ca duminică să îmi ajut echipa, să joc bine şi să prind cât mai des echipa. Într-adevăr s-a vorbit despre un interesul FCSB-ului pentru mine şi sper ca după acest meci interesul să rămână", a declarat Blănaru, înaintea partidei.