ANALIZĂ | Cifrele tricolorilor din meciul cu Lituania. Răzvan Marin a fost "creierul" echipei, Tamaş a îndepărtat pericolul la aproape fiecare fază. Capitolul la care Stanciu lasă de dorit

12 oct 2018 9730 afişări Comentează şi tu Nationala

România a controlat pe alocuri partida cu Lituania, dar a fost la un pas de o adevărată umilinţă. Maxim l-a salvat pe Contra în prelungiri, după ce a fentat un adversar în interiorul careului, iar ultimul fundaş rămas în faţa lui a alunecat şi l-a lăsat pe mijlocaşul lui Mainz, faţă în faţă cu portarul advers.

Pentru meciul de la Vilnius, ProSport a analizat prestaţia a cinci dintre titularii lui Contra: Răzvan Marin, Gabi Tamaş, Nicolae Stanciu, Alexandru Chipciu şi George Ţucudean.

Răzvan Marin

Mijlocaşul lui Standard Liege a fost cu adevărat "creierul" echipei, ajutat şi de prestaţia modestă a lui Paul Anton. Răzvan Marin a reuşit să expedieze 42 de pase corecte şi a greşit numai trei pase. De 18 ori a recuperat Răzvan Marin balonul, mai mult ca oricare alt jucător de pe teren. O singură dată a fost deposedat fiul lui Petre Marin. Obişnuit să recupereze şi să-şi angajeze colegii, Marin a trimis un singur şut spre poarta adversă la Vilnius, spre finalul jocului.

Gabi Tamaş

Revenit la naţională după o pauză de trei ani, Gabi Tamaş a oferit siguranţă pe linia de fund, unde a fost acompaniat de un alt fundaş ajuns la cota 34, căpitanul Cristi Săpunaru. Apărătorul lui Hapoel Haifa a măturat orice balon aflat în apropierea porţii apărate de Tătăruşanu. De 17 ori a interceptat Tamaş şi a stopat atacurile lituanienilor. A fost de asemenea al doilea cel mai bun pasator al echipei, cu 26 de pase reuşite.

Nicolae Stanciu

Schimbat în minutul 87 cu Dorin Rotariu, Nicoale Stanciu a fost căutat mai mereu de colegii săi. Omul care a marcat pentru 1-1 pe "Marakana" din Belgrad a reuşit să-şi treacă în cont 24 de pase reuşite, dar şi nouă pase greşite. De cinci ori a încercat Stanciu poarta adversă, într-o situaţie chiar direct de la colţul terenului. Implicat mai mereu în faza de atac, Stanciu a pierdut neforţat zece baloane.

Alexandru Chipciu

Avertizat în finalul primei părţi, Chipciu va rata meciul de duminică cu Serbia. Cel mai bun jucător de la Belgrad, Chipciu a avut un început promiţător la Vilnius, dar pe final a apărut din ce în ce mai obosit. Al treilea cel mai bun pasator al echipei după Răzvan Marin şi Gabi Tamaş, cu 25 de pase reuşite, Chipciu a deschis scorul, cu puţină şansă, în minutul 13. Înaintea golului, Chipciu a mai expediat un şut periculos, respins în lateral de portarul advers. Cel care la Sparta Praga evoluează pe postul de fundaş dreapta a pierdut opt baloane, însă după o oră de joc nu greşise nicio pasă.

George Ţucudean

Golgheterul Ligii 1 Betano din sezonul trecut, la egalitate cu Gnohere, a cerut să fie schimbat în minutul 71. Vizibil afectat de suprafaţa sintetică, vârful CFR-ului a fost un pivot veritabil în debutul jocului, dar cu trecerea timpului a dispărut. Ţucudean şi-a găsit cu uşurinţă colegii în prima jumătate de oră, dar a terminat meciul cu 12 pase reuşite şi 12 baloane pierdute neforţat. Ţucudean şi-a trecut în cont un singur şut la Vilnius.