16 oct 2018 5960 afişări Comentează şi tu Nationala
”Level passed!”. Istorie pentru tricolorii mici! România surclasează Liechtenstein şi se califică la Euro, după 20 de ani. Cronica meciului MEDIAFAX Foto/Alexandru Dobre

Generaţia U21 a pus cireaşa pe un tort pe care suporterii români nu se aşteptau să-l primească. Au dovedit că se pot bate de la egal la egal cu marile forţe ale lumii, şi merg la Campionatul European neînvinşi, după victoria cu micuţa Liechtenstein, care nu i-a pus deloc probleme lui Ionuţ Radu.

Era inevitabil faptul că punctul care ne califică la Euro va veni la pachet cu celalalte două. Chiar şi puştii lui Rădoi ştiau, dar asta nu i-a împiedicat să abordeze ultimul meci din preliminarii cu maximă seriozitate. Festivalul ofensiv a început încă din primele minute, sub ochii celor aproximativ 12.000 de suporteri prezenţi pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti pentru a vedea pe viu generaţia care ne face să visăm la Campionate Mondiale şi Europene.  Puşcaş le-a pus mari probleme oaspeţilor, iar în cele din urmă a marcat primul gol al partidei, asta nu înainte de a irosi o ocazie importantă.

Ianis Hagi a venit apoi cu golul partidei, chiar sub ochii tatălui său, Gică Hagi, aflat în tribune. O execuţie perfectă din lovitură liberă. Balonul s-a ajutat de bara transversală pentru a intra, din nou, în plasa porţii lui Majer. Nedelcu şi-a încercat norocul de la peste 35 de metri, dar şutul său puternic a zguduit serios bara transversală. Tot Puşcaş a făcut 3-0 înainte de pauză cu gândul, probabil, la faptul că, alături de Ionuţ Radu, o să fie ghid pentru colegii săi la Campionatul European din Italia.

Puşcaş a fost, de această dată, titularizat de Mirel Rădoi, după ce În partida de la Cluj cu Ţara Galilor (2-0), Andrei Ivan a evoluat în locul său, acesta fiind mutat în banda stângă. Selecţionerul României U21 a mai efectuat două schimbări faţă de partida precedentă, ambele în defensivă: Adrian Rus şi Robert Boboc fiind înlocuiţi cu Mihai Butean şi Virgil Ghiţă.

Naţionala U21 a continuat să facă spectacol şi în repriza secundă, la adăpostul liniştitor al rezultatului afişat pe tabelă. Alex Măţan a fost trimis în teren în locul unui Dennis Man care părea a fi cu gândul la turneul final. Ianis Hagi a ieşit de pe teren în minutul 64, fiind înlocuit de Olimpiu Moruţan, ”perla” lui Gigi Becali de la FCSB şi omul despre care Dănuţ Lupu afirma la ProSport LIVE că este mai bun decât fiul ”Regelui”. Adrian Petre l-a înlocuit cu noroc pe Andrei Ivan în finalul partidei, marcând la trei minute distanţă de momentul în care a păşit în teren.

S-a terminat frumos, cu o calificare. Rar mai avem şansa să spunem asta. România este la Europeanul de tineret după 20 de ani. Victoria cu Portugalia, o echipă mult mai bine cotată decât cea a tricolorilor, ne poate da speranţe pentru un turneu final reuşit, unde Rădoi va ocazia să-şi pună în valoare geniul tactic şi să-şi măsoare forţele cu sutele de milioane de euro ale englezilor, francezilor sau spaniolilor.