11 oct 2018 28816 afişări Comentează şi tu Nationala
LIVE BLOG | Lituania - România 1-2. Maxim îi salvează pe tricolori la ultima fază! Zulpa a egalat în minutul 90, dar decarul naţionalei şi-a arătat clasa în prelungiri. Chipciu a marcat şi el. FOTO | Clasamentul grupei 8 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7952/17552097/2/gol-chipciu.png

Lituania - România 1-2 (Zulpa 90 / Chipciu 13, Maxim 90+4)

• Muntenegru - Serbia 0-2 (Mitrovic 18 pen, 82), în celelalt meci al grupei

Echipele de start:

• Lituania: Setkus - Baravykas, Jankuaskas, Klimavicius, Slavickas - Zulpa, Vorobjovas (Kuklys 62), Slivka   - Novikovas, Cernych (Petravicius 87), Sernas (Valskis 62)
  • Rezerve: Zubas, Bartkus - Janusevskis, Leimonas, D. Kazlauskas, Simkus, Borovskij, Silenas
  • României: Tătăruşanu - Manea, Săpunaru, Tamaş, Bancu - Anton   , Marin   - Chipciu   , Stanciu (Rotariu 86), Mitriţă (Maxim 78) - Ţucudean (Keşeru 71)
  • Rezerve: Pantilimon, Niţă - R. Benzar, Toşca, T. Băluţă, Stoian, F. Tănase, Drăguş

Minutul 90+5: Final de meci! România câştigă greu, dar câştigă, în Lituania!

Minutul 90+4: GOOOOOOOOOOOOOOOOL ROMÂNIA! Stanciu, aflat în marginea careului, îl deschide bine în stanga pe Maxim, care intră în careu şi culcă doi adversari din fentă, trage şi-l învinge pe Setkus!

Minutul 90: GOOOOOOOOL LITUANIA! Zulpa înscrie cu un şut pe lângă Tătăruşanu, din careu, după o pasă filtrantă a lui Novikovas.

Minutul 65: Ocazie pentru lituanieni! Valskis trage pe lângă poarta lui Tătăruşanu, din interiorul careului, după o pasă primită din banda dreapta. Săpunaru a stat departe de adversarul său şi i-a permis acestuia să încerce finalizarea, dar şutul lui Valskis nu i-a dat emoţii lui Ciprian Tătăruşanu.

Citeşte şi: Pierdere mare pentru meciul cu Serbia! Un fault la mijlocul terenului l-a scos din cărţi pentru cel mai important meci al grupei

Minutul 51: Ce ocazie pentru Mitriţă! Manea a pus o centrare în careu, din dreapta, fundaşii lituanieni resping grepşit o minge, iar Mitriţă încearcă să profite şi trimite mingea, din foarfecă, pe spaţiul porţii lui Setkus, dar goalkeeperul de la Hapoel Haifa e pe fază şi respinge în corner. Fotbalistul Craiovei se accidentează la această fază.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45: Pauză la Vilnius!

Minutul 42: Slivka trage de la 20 de metri, Tătăruşanu nu are emoţii şi reţine!

Minutul 33: Încă o şansă pentru Mitriţă! Ţucudean şi Stanciu au purtat excelent un contraatac, iar ultimul l-a lansat excelent în stânga pe Mitriţă, pe care l-a încetinit preluarea, dar a reuşit să dribleze un adversar şi să tragă la poarta lui Setkus, însă mingea s-a dus mult peste poartă.

Minutul 17: Şutul lui Mitriţă! "Piticul atomic" de la Craiova îl încearcă pe Setkus cu un şut de la distanţă, dar acesta are reflex şi respinge în corner!

Minutul 13: GOOOOOOOOOOOOL ROMÂNIA! Chipciu înscrie! Stanciu îl lansează excelent pe Ţucudean, acesta ia faţa fundaşului lituanian, driblează şi portarul şi întoarce mingea în careu. Mitriţă nu a putut trage, balonul a ajuns la Chipciu, iar fotbalistul Spartei Praga a reuşit să înscrie!

Minutul 10: Ce şansă ratează Lituania! Cernych pune bine piciorul la o centrare venită din dreapta, a lui Slavickas, dar balonul se opreşte în bară. Tătăruşanu era bătut.

Minutul 9: Şansă uriaşă pentru tricolori! Chipciu trage puternic la poartă după o fază încâlcită în marginea careului advers, Setkus respinge, dar Ţucudean deviază din nou spre Chipciu, care îl lansează în dreapta pe Stanciu, dar şutul acestuia e blocat de un apărător!

Minutul 4: Prima ocazie pentru România! Stanciu l-a lansat pe Chipciu în adâncime, singur spre poarta lui Setkus, dar asistentul a ridicat fanionul pentru ofsaid. Faza a fost construită cu mingi pe sus, respinse de apărare şi oamenii din mijloc, iar decarul Spartei Praga a pus mingea jos şi a găsit o lansare excelentă pentru colegul său din Cehia.

Minutul 1: A început meciul de la Vilnius!

20:40 A venit şi anunţul oficial. Aceasta este echipa de start a României:

20:14 E vestea momentului, înainte de meciul naţionalei. Denis (13 ani), băieţelul fostului internaţional Cosmin Paşcovici, s-a stins din viaţă în această seară! Detalii aici.

Citeşte şi: BREAKING NEWS: O nouă tragedie cutremură fotbalul românesc. S-a stins din viaţă Denis, băiatul lui Cosmin Paşcovici! VIDEO | Ultima dorinţă, transmisă tricolorilor şi prima reacţie a mamei sale

19:39 Echipa de start a României, conform sport.ro: Tătăruşanu - Manea, Săpunaru, Tamaş, Bancu - Anton, Marin - Chipciu, Stanciu, Mitriţă - Ţucudean

18:41 Ganea cere o schimbare urgentă la naţională pe ultima sută de metri.

Citeşte şi: EXCLUSIV | Ganea cere o schimbare urgentă la naţională pe ultima sută de metri! Mesaj pentru Contra în plină campanie

18:36 Naţionala mică răstoarnă naţionala mare? Un patron de club e sigur: "Câştigă echipa lui Rădoi!"

Citeşte şi: EXCLUSIV | Un patron din Liga 1 surprinde: "Dacă joacă U21 cu naţionala mare, bate echipa lui Rădoi"

18:23 Cum s-au descurcat adversarii noştri în acest an? Ne spune Răzvan Toma. Bilanţul Lituaniei din acest an: 8 jocuri, 1 victorie, 1 egal, 6 înfrângeri, 2-15 golaveraj. Desfăşurarea partidelor o găşiţi AICI.

17:50 Mersul pe jos... Tricolorii s-au plimbat prin capitala Lituaniei, Vilnius, profitând de ziua însorită. Au fost alese şi echipamentele pentru meciul de diseară: gazdele vor juca în galben, iar România în roşu.

România caută prima victorie din istorie în Liga Naţiunilor, la Vilnius, împotriva Lituaniei, ”codaşa grupei” cu zero puncte după primele două partide. Tricolorii au două puncte după primele două partide, cu Muntenegru (0-0) şi Serbia (2-2), şi pot profita de ”ciocnirea” dintre cele două echipe. În cazul unei victorii, echipa pregătită de Cosmin Contra va părăsi poziţia a treia din grupă, şi poate urca chiar în fruntea clasamentului în cazul în care va câştiga la trei goluri diferenţă împotriva Lituaniei, iar Muntenegru şi Serbia vor remiza la Podgorica.

Selecţionerul României a avut mari bătăi de cap în ceea ce priveşte postul de fundaş central, dat fiind faptul că apărătorul lui Napoli, Vlad Chiricheş, s-a accidentat şi va fi indisponibil o perioadă bună de timp. Gabriel Tamaş a fost chemat în locul său, astfel că fostul fundaş al celor de la FCSB şi Dinamo a revenit la prima reprezentativă a naţionalei după aproximativ trei ani.

"La experienţa pe care o are, Tamaş ne va ajuta. Am considerat că aveam nevoie de el. A revenit cu poftă, ca un copil de 19 ani. Nu pot să spun că a revenit doar pentru aceste două meciuri, vom vedea", a spus Cosmin Contra, la conferinţa de presă premergătoare meciului cu Lituania.

Lotul României:

• Portari: Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes, 53/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0)
  • Fundaşi: Romario Benzar (FCSB, 13/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 4/1), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 29/0), Alin Toşca (PAOK Salonic, 13/0), Gabriel Tamaş (Hapoel Haifa, 65/3), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa, 2/0), Nicuşor Bancu (U Craiova 1948 Club Sportiv, 5/0)
  • Mijlocaşi: Răzvan Marin (Standard Liege, 12/1), Tudor Băluţă (FC Viitorul, 1/0), Adrian Stoian (Crotone, 2/0), Paul Anton (Krylia Sovetov, 5/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 37/4), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar, 7/1), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 24/9), Constantin Budescu (Al-Shabab, 12/5), Alexandru Maxim (Mainz, 30/2), Alexandru Mitriţă (U Craiova 1948 Club Sportiv, 5/0), Florin Tănase (FCSB, 3/0)
  • Atacanţi: Claudiu Keşeru (Ludogoreţ, 25/6), George Ţucudean (CFR Cluj, 6/2), Denis Drăguş (FC Viitorul, 1/0).