16 oct 2018 31043 afişări Nationala
LIVE BLOG | Mergem la EURO 2019! România - Liechtenstein 4-0. Calificare superbă la Ploieşti: Ianis Hagi a înscris un gol de generic, Puşcaş a reuşit o "dublă", Adrian Petre a închis tabela ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
  • Campionatul European U21 va fi organizat între 16-30 iunie 2019. Şase oraşe vor găzdui meciurile: Reggio nell’Emilia, Cesena, Bologna, Udine, Trieste şi San Marino.
  • Câştigătoarele celor nouă grupe preliminare merg automat la Campionatul European. Cele mai bune patru echipe de pe locurile secunde merg la baraj, iar cele două câştigătoare îşi asigură biletele pentru Italia şi San Marino.
  • Grupele de la EURO 2019 vor fi stabilite pe 23 noiembrie 2018. Cele 12 echipe vor fi împărţite în trei grupe a câte patru echipe.
  • AICI găseşti toate echipele calificate la Campionatul European.

România U21 - Liechtenstein U21 4-0 (Puşcaş 14, 40, I. Hagi 25, A. Petre 78)

• România: I. Radu - M. Butean, V. Ghiţă, Paşcanu, F. Ştefan - Nedelcu, Cicâldău - Man (Măţan 57), Hagi (Moruţans 65), Ivans (A. Petre 74) - Puşcaş
  • Rezerve: Căbuz - F. Coman, A. Rus, Ciobanu
  • Liechtenstein: A. Majer - Seemann, Unterrainer, Haas - L. Graber, Frommelts, N. Frick, N. Grabers, (Kardesoglu 83) - Virets (Vogt 66), Y. Frick, Wolfinger (Rittler 87)
  • Rezerve: C. Majer - Koller, J. Hilti, A. Salanovic

Minutul 90+4: Fluier final! România merge la Campionatul European, după o pauză de 20 de ani. În Italia şi San Marino s-au mai calificat: Croaţia, Italia, Spania, Anglia, Serbia, Germania, Belgia, Danemarca şi Franţa. La baraj vor merge Grecia, Polonia, Austria şi Portugalia. După cele zece etape, România se poate mândri cu cea mai bună defensivă. Tricolorii mici au încasat doar patru goluri în actuala campanie. Cinci echipe naţionale vor merge fără înfrângere la EURO: Anglia, Belgia, Serbia, Franţa şi România. Ar mai fi şi Polonia, care însă va merge la baraj, astfel că poate rata prezenţa la turneul final.

Minutul 80: Recordul de la Cluj rămâne în picioare. Crainicul stadionului a anunţat că la meci asistă 12.108 spectatori. La Cluj-Napoca, la meciul cu Ţara Galilor, au asistat 12.588 de spectatori.

Minutul 78: GOOOL România! Adrian Petre înscrie pentru 4-0, la scurt timp de la intrarea pe teren. Omul care mereu îşi face datoria, chiar dacă e lăsat mai mereu me bancă, a reuşit să înscrie cu un şut din apropiere. Balonul a fost deviat pe lângă portarul Majer de un fundaş advers, dar mingea ar fi intrat oricum în poartă, astfel că reuşita în aparţine atacantului legitimat la Esbjerg.

Minutul 75: AMR 15 minute! Încă un sfert de oră şi putem spune oficial că România merge la Campionatul European. Cu gândul la petrecerea de la final, tricolorii au luat piciorul de pe acceleraţie şi se pregătesc să sărbătorească un meci istoric. După meci, tricolorii vor merge la un restaurant din Bucureşti, unde vor petrece până dimineaţă calificarea la turneul final din Italia şi San Marino.

ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Minutul 63: Reţine Majer! Andrei Ivan a încercat să-l lase pe Ianis Hagi singur cu poarta goală, dar portarul advers a reuşit să reţină pasa atacantului legitimat la Rapid Viena. Decisiv în partida din deplasare cu Portugalia, Ivan a fost ieşit din formă la meciul cu Ţara Galilor, când a ratat două ocazii uriaşe, dar şi astăzi, la Ploieşti. Portugalia a reuşit să revină la conducere cu Bosnia, ba chiar s-a desprins pe tabelă. Lusitanii conduc cu 3-1 şi sunt 90% siguri de prezenţa la baraj.

Minutul 57: Prima noastră schimbare. Mirel Rădoi schimbă şi îl trimite în teren pe Alenxandru Măţan. Ca la meciul cu Ţara Galilor, Dennis Man este cel înlocuit. Febleţea lui Becali a fost înlocuită la Cluj în minutul 77, de colegul de la club, Olimpiu Moruţan.

Minutul 50: Atmosferă superbă la Ploieşti. După recordul stabilit la Cluj şi episodul România - Serbia, suporterii români sunt din nou la înălţime. Circa 12.000 de oameni au venit în această seară pe "Ilie Oană", pentru a împinge echipa lui Rădoi spre turneul final. Echipele naţionale au reuşit în aceste două săptămâni să se apropie din nou de suporteri, iar acest lucru nu poate decât să ajute enorm fotbalul nostru, aflat şi aşa într-o degrindoladă totală. La meci este prezentă şi galeria Petrolului, care a avut câteva sute de bilete rezervate pentru jocul din această seară.

Uniţi sub tricolor. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Minutul 46: S-a reluat partida. Nu s-au efectuat modificări la pauză. Între timp s-a terminat şi meciul din Ţara Galilor, în care gazdele au învins Elveţia, scor 3-1. Rămâne de văzut ce se va mai întâmpla în Portugalia, între lusitani şi Bosnia. Demirovic a egalat în finalul primei părţi, iar dacă oaspeţii reuşesc să întoarcă scorul în partea secundă, vor merge la baraj.

Minutul 45: Pauză la Ploieşti. România a dominat, a făcut spectacol, suporterii sunt de-a dreptul încântaţi, iar la final vom sărbători prima calificare la EURO, după o pauză de 20 de ani.

Cu 45 de minute înaintea finalului de campanie, naţionala României se poate mândri cu două performanţe. Tricolorii au încasat numai patru goluri, cele mai puţine dintre toate echipele, astfel că avem cea mai bună apărare din Europa la U21. Cinci echipe naţionale vor merge fără înfrângere la EURO: Anglia, Belgia, Serbia, Franţa şi România. Ar mai fi şi Polonia, care însă va merge la baraj, astfel că poate rata prezenţa la turneul final.

Minutul 40: GOOOL România! Florin Ştefan a centrat din flancul stâng, George Puşcaş s-a înâlţat din gura porţii şi a plasat balonul în plasă, pentru 3-0. Atacantul lui Palermo a ajuns la patru goluri marcate contra ultimei clasate, în această campanie. Este golul cu numărul 40 încasat de Liechtenstein în cele zece jocuri din campania de calificare. Lanterna roşie a marcat de două ori.

Au reuşit şi galezii să înscrie, pentru 3-1, astfel că situaţia în grupă este destul de clară. Clasamentul va fi, mai mult ca sigur, următorul: 1. România 24p. - 2. Portugalia 20p. - 3. Bosnia şi Herţegovina 19p. - 4. Ţara Galilor 13p. - 5. Elveţia 10p. - 6. Liechtenstein 0p.

Minutul 38: Antrenament cu public. Tricolorii domină, pasează în ultimii 25 de metri ai oaspeţilor, iar jucătorii din Liechtenstein reuşesc cu greu să controleze balonul în anumite momente. E doar o chestie de minute până vom asista la golul de 3-0.

Minutul 30: La un pas de 3-0! În urma unei lovituri de colţ, mingea s-a scurs spre poarta goală a oaspeţilor, ca urmare a unei ieşiri hazardate a lui Majer. Un fundaş advers a reuşit să degajeze balonul în ultimul moment, astfel că scorul rămâne 2-0. Între timp, Elveţia a redus din diferenţă în Ţara Galilor, astfel că insularii conduc cu 2-1 cu un sfert de oră înainte de final.

Minutul 25: GOOOL România! Ianis Hagi îşi trece în cont şi un gol, după ce în urmă cu zece minute l-a servit ideal pe George Puşcaş, care a deschis scorul. Fiul "Regelui" a executat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri. Decarul echipei naţionale a trimis direct sub transversală, iar mingea a muşcat bara, după care a picat în poartă. 2-0, iar calificarea e deja asigurată.

Minutul 20:Portugalia rămâne în urma noastră. Lusitanii au deschis scorul în partida cu Bosnia şi Herţegovina, graţie lui Horta, iar lucrurile par destul de clare în acest moment. Dacă România şi Portugalia îşi câştig meciurile, tricolorii merg alături de Croaţia, Italia, Spania, Anglia, Serbia, Germania, Belgia, Danemarca şi Franţa. De partea cealaltă, ibericii ar urma să meargă la baraj, alături de Grecia, Polonia şi Austria.

Minutul 14: GOOOL România! George Puşcaş înscrie al doilea gol consecutiv pentru echipa naţională U21 şi al treilea gol contra reprezentativei din Liechtenstein, din actuala campanie. Ianis Hagi a centrat în faţa porţii, Paşcanu a plonjat, a ratat întâlnirea cu balonul, dar Puşcaş a fost acolo şi a împins mingea în plasă pentru 1-0. În victoria cu 2-0 din tur, Puşcaş a fost cel care a marcat ambele goluri ale tricolorilor.

Minutul 1: Start la Ploieşti! România U21 evoluează în tradiţionalul echipament galben, în timp ce oaspeţii joacă într-un echipament albastru complet, oferit de Macron, firma care sponsorizează şi Dinamo. Lovitura de începere le-a aparţinut elevilor lui Mirel Rădoi. Brigada din Kosovo care conduce partida: Besfort Kasumi (la centru), Edmond Zeqiri şi Fatmir Sekiraqa (asistenţi) şi Genc Nuza (rezervă).

20:45 AMR 15 minute! Să nu uităm că în urmă cu câteva zile, Portugalia s-a impus cu 9-0 în Liechtenstein. Tavares cu un "poker", Goncalves cu o dublă, Dias, Filipe şi Diogo Jota au marcat pentru lusitani, care astăzi au meciul decisiv pentru calificarea la baraj, cu Bosnia şi Herţegovina, cu teren propriu.Click aici pentru rezumatul partidei Liechtenstein - Portugalia 0-9.

20:38 Se marchează la foc automat în Ţara Galilor. În meciul decisiv pentru locul 4, Ţara Galilor înfruntă Elveţia pe teren propriu. Partida a început la ora 20:00, iar britanicii au reuşit să se desprindă la 2-0, graţie golurilor marcate de Morrell şi Lemonheigh-Evans în minutele 36 şi 38. AICI găsiţi clasamentele şi rezultatele din ultima etapă a preliminariilor pentru Campionatul European din 2019.

20:30 Ce discurs are Ionuţ Radu atunci când sora lui are o zi mai proastă?Reporterii ProTV au stat de vorbă cu Anastasia Radu, înaintea meciului România - Liechtenstein:"Mă înţeleg foarte bine (n.r cu portarul Radu), eu consider că este cel mai bun frate din lume. Diferenţa între noi este de 11 ani. Da, are grijă de mine, extraordinar de multă. Îmi face cadouri de fiecare dată când vine în România, şi după meciuri, niciodată nu vine cu mâna goală. Îmi da sfaturi la handbal, la atletism, cum să fiu cea mai bună mereu. Consider că sunt cea mai norocoasă fată şi îi mulţumesc că este un frate aşa bun. Îl văd şi la naţională mare pentru că este unul dintre cei mai buni jucători".

20:00 Boboc sau Butean? Cei de la UEFA i-au încurcat pe fundaşii care evoluează în flancul drept al compartimentului defensiv. În final trebuie să vă informăm că titular va fi Mihai Butean, singurul jucător trimis de Astra Giurgiu la loturile naţionale pentru acţiunea din această perioadă. În primă fază, Butean era anunţat titular, conform Sport.ro. În momentul în care au publicat echipele de start, cei de la UEFA l-au anunţat pe Radu Boboc titular. Acum a venit momentul ca FRF să intervină şi să anunţe că Butean va fi titular, nu Boboc. UEFA a remediat rapid eroarea apărută pe site-ul oficial.

19:36 Avem echipele oficiale de start. Chiar dacă Mihai Butean era anunţat titular, Mirel Rădoi va miza în continuare pe Radu Boboc. Ivan şi Puşcaş încep din primul minut, în timp ce vedeta oaspeţilor, Denis Salanovic, e doar rezervă. Mirel Rădoi are multe opţiuni şi pe bancă: Florinel Coman, Adi Petre, Olimpiu Moruţan sau Alexandru Măţan.

De remarcat şi faptul că selecţionerul Heinz Fuchsbichler va miza pe un sistem 3-4-3 în aceasstă seară, care însă e destul de probabil să se transforme în 5-3-2 pe faza desfensivă. Altfel, cei din Liechtenstein vor avea mari probleme cu Man, Hagi, Ivan şi Puşcaş. În ultimul meci, acel 0-9 cu Portugalia, oaspeţii de astăzi au evoluat într-un 4-3-3.

19:30 Tricolorii au ajuns la stadion. Puşcaş, Radu şi compania inspectează în acest moment gazonul de pe "Ilie Oană" (video aici). A mai rămas o oră şi jumătate până la fluierul de start al centralului Besfort Kasumi, din Kosovo. Va fi pentru prima oară în istorie când un arbitru din Kosovo va conduce la centru un meci al unei reprezentative din ţara noastră.

Captură FRF TV

19:20 Laude pentru băieţii lui Rădoi. Ionel Ganea a prefaţat partida din această seară şi întregul parcurs al reprezentativei U21, în faţa stadionului din Ploieşti: "Eu cred că această generaţie a început foarte bine acest parcurs de calificări, sub comanda lui Isăilă. Mirel a avut o misiune destul de grea şi a reuşit să ducă la capăt această campanie. Mă bucur pentru ei.

Mă bucur pentru Mirel, cred că experienţa pe care a avut-o la Steaua(n.r FCSB) i-a prins foarte bine. Vreau să-l felicit şi sper să meargă mai departe. Aş merge pe echipă, sunt jucători tineri, toţi au calităţi foarte bune. Merg pe jucătorii de atac", a spus Ionel Ganea, pentru DigiSport.

19:15 Vestiarul e pregătit. Tricolorii vor evolua în tradiţionalul echipament galben în această seară. Căpitan va fi Ionuţ Andrei Radu, portarul cedat de Internazionale Milano la Genoa.

18:53 Echipa de start a României! Conform Sport.ro, Mirel Rădoi a decis să efectueze câteva schimbări în primul 11, dar formula de start arată oricum destul de solidă. Din primul minut vor intra Mihai Butean şi Virgil Ghiţă, care n-au evoluat cu Ţara Galilor. George Puşcaş şi Andrei Ivan joacă împreună. Omul care a marcat pentru 2-0 cu Ţara Galilor e vârf, iar atacantul legitimat la Rapid Viena începe în stânga, în locul lui Florinel Coman.

18:09Erată! Revenim cu o scurtă precizare privind biletele vândute. Până la ora 18:00 s-au vândut 11.313 de bilete, lucru confirmat de FRF pentru ProSport. Organizatorii au scos la vânzare 13.500 de bilete, dar 682 au fost blocate, deoarece existau şanse ca bannerele sponsorilor să fie acoperite. Cum acest lucru ar fi dus la un conflict între departamentul de marketing al FRF şi sponsorii echipei naţionale, s-a decis la retragerea a 682 de bilete din zone "cheie".

Aşadar, în această seară vor putea fi prezenţi maxim 12.818 suporteri în tribunele arenei "Ilie Oană". Dacă s-ar aduna atât de mulţi oameni, recordul de 12.588 de spectatori de la meciul cu Ţara Galilor ar fi doborât.

17:35 Pe aici nu se trece. România U21 are cea mai bună defensivă din Europa! Tricolorii au primit doar patru goluri până astăzi, când joacă ultimul meci din campanie, cu Liechtenstein.

16:48 De la ei vine pericolul! Majoritatea jucătorilor pe care selecţionerul austriac Heinz Fuchsbichler îi are la dispoziţie evoluează în ligile inferioare ale Elveţiei sau la echipa secundă a celor de la FC Vaduz. Toate speranţele ultimei clasate din grupa noastră se leagă de Yanik Frick şi Denis Salanovic. Primul este un atacant în vârstă de 20 de ani, legitimat la Livorno.

Denis Salanovic este cel mai valoros internaţional de tineret din lotul lui Fuchsbichler, fiind cotat la 350.000 de euro. Cu mai multe prezenţe în tricoul primei reprezentative, Salanovic a ajuns la 22 de ani şi astăzi va evolua pentru ultima oară în tricoul formaţiei de tineret. Prezentarea completă a celor doi o găsiţi AICI.

Denis Salanovic

16:00 Alături de generaţia viitoare. Din informaţiile reporterilor ProSport aflaţi la Ploieşti, până la această oră s-au vândut în jur de 12.000 de bilete. Reprezentanţii FRF susţin că e posibil că mulţi spectatori să-şi achiziţioneze tichetele cu puţin timp înainte de startul partidei, astfel că mai mult ca sigur partida se va disputa cu casa închisă. Puţin peste 13.000 de bilete au fost tipărite pentru jocul din această seară, astfel că recordul stabilit la Cluj (12.588 de spectatori) are şanse mari să fie doborât.

Oamenii continuă să se înghesuie la casele de bilete. Foto: Alexandru Stănilă / ProSport

15:20 Sold out? Suporterii echipei naţionale au luat cu asalt casele de bilete din jurul arenei "Ilie Oană", din Ploieşti. Ne putem aştepta ca 15.000 de oameni să fie alături de elevii lui Mirel Rădoi în această seară. 12.588 de spectatori au fost prezenţi la meciul preedent, cel cu Ţara Galilor, disputat pe arena campioanei CFR Cluj. A fost cea mai mare audienţă înregistrată la un meci al reprezentativei U21, în ultimii 30 de ani. Există şansa ca astăzi să fie stabilit un nou record, în ultimul meci din preliminarii.

Iată că ceea ce părea imposibil este aproape de un final fericit; echipa noastră U21 mai are doar un foarte mic pas până la mult aşteptatul turneu final. La epilog, o va avea în faţă pe cea mai slabă echipă din grupă şi poate cea mai slabă, la categoria ei de vârstă, de pe întregul nostru continent, dacă îi privim cifrele: 0 victorii, 0 egaluri, numai înfrângeri! Şi, culmea, la noi acasă, nici măcar nu trebuie s-o batem, ci doar să facem egal! Există însă destule alte motive care ne obligă să o învingem. Ele pot fi uşor intuite. Aşa că şampania e deja la rece şi aşteaptă să fie desfăcută.

Unica întâlnire cu Liechtenstein la U21

Aceasta s-a produs în actualele preliminarii

ROMÂNIA – LIECHTENSTEIN 2-0 (1-0)

Eschen, 13.06.2017. Preliminariile CE.

A marcat: Puşcaş (45, 71). Arbitru: Zaven Hovhannisian (Armenia).

ROMÂNIA: Ionuţ Andrei RADU (Internazionale Milano FC / Italia) – Cristian Marian MANEA (Royal Mouscron-Péruwelz / Belgia), Ionuţ NEDELCEARU (Dinamo Bucureşti), Alexandru Ştefan PAŞCANU (Leicester City / Anglia), Andrei RADU (Aris Limassol / Cipru) – Marco DULCA (Swansea City / Anglia), Roberto Carlo CASAP (Viitorul Constanţa) din min.76 Răzvan Constantin OAIDĂ (Brescia Calcio / Italia) – Olimpiu Vasile MORUŢAN (FC Botoşani) din min.46 Andrei Virgil CIOBANU (Viitorul Constanţa), Ianis HAGI (Fiorentina ACF / Italia) din min.68 Florinel Teodor COMAN (Viitorul Constanţa), Alexandru Irinel MĂŢAN (Viitorul Constanţa) – George Alexandru PUŞCAŞ (Benevento Calcio / Italia). Antrenor: Daniel ISĂILĂ.

LIECHTENSTEIN: Claudio MAJER – Philip SEEMANN, Elias QUADERER, Jens HOFER, Manuel MIKUS – Colin HAAS, Livio MEIER (89 Moritz EIDENBENZ), Luca RITTER, Fabio WOLFINGER (89 Benjamin VOGT) – Ridvan KARDESOGLU (76 Pascal KOLLER), Aron SELE. Antrenor: Heinz FUCHSBICHLER.

Cu prilejul acestui meci, la noi au debutat patru jucători: Ionuţ Radu, Carlo Casap, Alexandru Măţan şi Răzvan Oaidă.

MECIUL 365

Va fi meciul 365 din istoria echipei naţionale U21. Bilanţul la zi este următorul: 159 victorii, 85 egaluri, 120 înfrângeri, 510-418 golaveraj

Pentru a 14-a oară la Ploieşti

După patru ani, naţionala noastră U21 revine la Ploieşti, unde va juca pentru a 14-a oară un meci inter-ţări cu o echipă similară.

Meciurile noastre din grupă:

13.06.2017: Liechtenstein – România 0-2 (Puşcaş 45, 71)

01.09.2017: Bosnia-Herţegovina – România 1-3 (Nedelcu 23a / Puşcaş 32, Coman 54, Man 90+5)

05.09.2017: România – Elveţia 1-1 (Puşcaş 22 / Oberlin 19)

06.10.2017: Elveţia – România 0-2 (Dobre 24, Cicâldău 87)

10.11.2017: România – Portugalia 1-1 (Man 66 / Diogo Gonçalves 16)

14.11.2017: Ţara Galilor – România 0-0

07.09.2018: Portugalia – România 1-2 (João Carvalho 85 / Cicâldău 52, Ivan 59)

11.09.2018: România – Bosnia-Herţegovina 2-0 (Petre 17, Hagi 70)

12.10.2018: România – Ţara Galilor 2-0 (Man 55, Puşcaş 71)

Meciurile celor din Liechtenstein din grupă:

28.03.2017: Bosnia-Herţegovina – Liechtenstein 6-0

13.06.2017: Liechtenstein – România 0-2

05.10.2017: Liechtenstein – Ţara Galilor 1-3 (gol Kardesoglu)

10.10.2017: Liechtenstein – Elveţia 0-2

23.03.2018: Portugalia – Liechtenstein 7-0

27.03.2018: Liechtenstein – Bosnia-Herţegovina 0-4

07.09.2018: Ţara Galilor – Liechtenstein 2-1 (gol Graber)

11.09.2018: Elveţia – Liechtenstein 3-0

11.10.2018: Liechtenstein – Portugalia 0-9

Participarea Liechtensteinului la campionatul european U21

A început să ia parte la competiţie începând cu ediţia 2007

2007: a fost eliminată în runda preliminară după o dublă înfrângere cu Irlanda de Nord, 1-4 şi 0-4

2009: 8 înfrângeri din 8 posibile (partenere de grupă: Turcia, Ucraina, Cehia, Armenia)

2011: 8 înfrângeri din 8 posibile (partenere de grupă: Olanda, Spania, Finlanda, Polonia)

2013: 8 înfrângeri din 8 posibile (partenere de grupă: Italia, Turcia, Irlanda, Ungaria)

2015: 8 înfrângeri din 8 posibile (partenere de grupă: Croaţia, Ucraina, Elveţia, Letonia)

2017: 10 înfrângeri din 10 posibile (partenere de grupă: Portugalia, Israel, Grecia, Albania, Ungaria)

Adăugând şi cele 9 eşecuri din actualele preliminarii, participarea Liechtensteinulului la această competiţie a însemnat un total de 53 de înfrângeri, fără vreun altfel de rezultat! De Guinness Book...

Patru la naţionala mare

Câţiva jucători, mai exact patru, din actualul lot de tineret a Liechtensteinului au jucat deja şi pentru naţionala mare. Este vorba de Dennis Salanovic care are deja 28 selecţii şi un gol (debutând în 2014, pe când avea 18 ani ), Yanik Frick 6, Livio Meier şi Fabio Wolfinger câte una. Yanik Frick este fiul cel mare al lui Mario Frick, omul cu cele mai multe selecţii şi goluri, 125 / 16, şi totodată cel mai cunoscut fotbalist din istoria principatului, astăzi manager al lui FC Vaduz (cel mai important club din Liechtenstein care participă în campionatul Elveţiei, ştiut fiind faptul că acest microstat nu are campionat) şi mulţi susţin că are calităţile de a călca pe urmele tatălui. Omonimul lui Ianis Hagi din echipa noastră.

În premieră, brigadă din Kosovo

Pentru prima oară fotbalul românesc, la nivel de seniori, va avea parte de arbitrii din Kosovo. Situaţia este este una destul de delicată, deoarece România nu recunoaşte această regiune autonomă din Serbia ca stat independent. Este adevărat, politica n-ar trebui să aibă de-a face cu sportul. Cu toate acestea, ar fi putut şi UEFA să fie mai atentă, aşa cum ea are pretenţia de la suporteri să fie atenţi la ceea ce scandează, şi să nu trimită arbitrii din Kosovo în ţările care nu-l recunosc, căci România nu este singura în această situaţie. Cei patru care vor menţine ordinea pe gazonul de la „Ilie Oană” vor fi: Besfort Kasumi, la centru – Edmond Zeqiri, Fatmir Sekiraqa, la linii – Genc Nuza rezervă.

LOTUL ROMÂNIEI U21

Portari

• Cătălin Vasile CĂBUZ, n. 18.06.1996 (AFC Hermannstadt Sibiu, 1 joc/0 goluri la U21)
  • Ionuţ Andrei RADU, n. 28.05.1997 (Genoa CFC / Italia 1, 10/0)
  • Andrei Daniel VLAD, n. 15.04.1999 (FCSB, 0/0)