Şi lui Tamaş îi era frică: ”M-am gândit că port ghinion”. Fundaşul a trăit intens finalul meciului

12 oct 2018 1227 afişări Comentează şi tu Nationala

Gabi Tamaş (34 de ani) a declarat la finalul meciului Lituania – România, 1-2, că s-ar fi simţit vinovat dacă naţionala nu reuşea să câştige nici în al treilea meci din Liga Naţiunilor. Fundaşul a mărturisit că în momentul în care gazdele au egalat s-a gândit că revenirea lui la echipa naţională, după 3 ani, poartă ghinion.

Emoţiile debutului după o pauză atât de lungă s-au simţit şi pentru un fotbalist cu meciuri în Premier League, Ligue 1 şi La Liga. Deşi este unul dintre cei mai duri fundaş ai echipei naţionale, Tamaş a avut emoţii ”ca la 18 ani” în Lituania.

"Mă bucur foarte mult, cred că am meritat victoria. E un sentiment aparte când vii la naţională, mai ales că am fost convocat după atâta timp. Când am luat gol, m-am gândit că poate port ghinion. Venisem după atâta timp şi am luat gol în minutul 89. Dar până la urmă iată că am câştigat. M-am simţit fix cum a spus selecţionerul, ca la 18-19 ani", a spus Tamaş la ProTV.

Ultimul meci disputat de Tamaş în tricoul României avusese loc în 2015, când a intrat pe finalul partidei din preliminariile EURO 2016, în deplasarea din Irlanda de Nord.