EXCLUSIV | Greşeala fatală făcută de japonezi în meciul cu Belgia. Niponii au plâns la capătul dramei trăite la Rostov, când Chadli le-a spulberat visul unui sfert cu Brazilia

3 iul 2018 7019 afişări Comentează şi tu CM 2018

Japonia a pierdut în mod dramatic meciul din optimile de finală ale Mondialului, 3-2 contra Belgiei, după ce "Dracii roşii" au dat lovitura în ultimele secunde, pe contraatac. Takayuki Seto (32 de ani), niponul care a scris istorie la Astra, în România, a analizat jocul echipei asiatice din meciul de la Rostov şi stie unde s-a greşit.

"Prima repriză a fost un meci echilibrat, a jucat foarte bine Japonia. În repriza doua a deshis scorul, a condus 2-0, dar după aceea nu ştiu ce s-a întâmplat. Ar fi trebuit să gestioneze altfel finalul de meci. Am avut 2-0, trebuiau să ţină de minge şi să tragă de timp. Cred că trebuiau să bată cornerul scurt şi să ţină de minge.

Sunt tehnici, mobili, cu două luni înainte de CM au schimbat selecţionerul. Nu a fost aşa uşor, dar a făcut un grup unit şi asta s-a văzut în teren"
, a spus Takayuki Seto, fostul fotbalist al Astrei, la ProSport LIVE.

Mijlocaşul a acceptat un exerciţiu de imaginaţie propus de ProSport LIVE şi prevede un meci echilibrat între România şi naţionala Japoniei: "România s-a schimbat, are altă faţă, mai multă disciplină. Cred că ar fi un joc echilibrat. Contează foarte mult că mulţi dintre jucători sunt în străinătate, Germania, Anglia... Cei care joacă în campionatul intern e foarte greu să se acomodeze în ritmul din Europa", a spus Takayuki Seto, la ProSport LIVE.

Japonia a ieşit dintr-o grupă cu Polonia, Senegal şi Columbia. Niponii au fost la un pas să dea lovitura la Rostov, după ce au condus cu 2-0 în repriza secundă, dar "Dracii roşii" au reuşit să revină şi obţină biletele pentru sfertul de foc cu Brazilia.