LIVE BLOG | România - Serbia 0-0. Tricolorii scot un rezultat de egalitate, după ce au jucat o repriză în zece oameni. Tadic a ratat un penalty, iar Mitrovic a fost principalul pericol pentru poarta lui Tătăruşanu

14 oct 2018 30545 afişări Nationala

România - Serbia 0-0

• România: Tătăruşanu - Manea, Tamaşs, Săpunaru, Toşca - R. Marin, T. Băluţă - Maxims(Rotariu 71), Stanciu, Drăguş (Nedelcearu 45+1) - Ţucudean (Keşeru 80)

Rezerve: Pantilimon, Niţă - R. Benzar, Stoian, D. Rotariu, Bancu, Keşeru, Nedelcearu, Fl. Tănase, Mitriţă

• Serbia: Rajkovic - Rukavina, Milenkovics, Veljkovic, Rodics (Miletic 76) - Lukic, Maksimovic - Gacinovic (Milinkovic-Savic 64), Tadic, Radonjic - Mitrovics

Rezerve: Dmitrovic, Jovanovic - Spajic, Zivkovic, Prijovic, Vukovic, Jovicic, Kostic

Minutul 90+3: Fluier final! Tricolorii reuşesc să obţină un rezultat de egalitate, în condiţiile în care au evoluat o repriză cu un om în minus, după eliminarea lui Gabi Tamaş. Tadic a ratat un penalty, iar Aleksandar Mitrovic a avut câteva şanse bune de a înscrie, dar Tătăruşanu a respins de fiecare dată.

Minutul 85: Mitrovic reuşeşte să înscrie, dar era în poziţie de offside în momentul centrării. Acesta avea deja un cartonaş galben şi putea fi eliminat pentru că a şutat după fluierul arbitrului. 48.513 spectatori sunt prezenţi pe Arena Naţională.

Minutul 81: Încă o ocazie pentru Serbia! Miletic este lăsat complet singur în careul tricolorilor şi reia cu capul o centrare venită din corner, dar balonul se duce mult pe lângă poartă.

Minutul 80: Ultima încercare pentru Cosmin Contra! Iese de pe teren George Ţucudean, iar în locul său intră atacantul lui Ludogorets, Claudiu Keşeru.

Minutul 74: Tadic centrează în careu iar Mitrovic reia cu capul. Tătăruşanu scoate de sub bară şi respinge mingea în corner. Asediul oaspeţilor continuă! În repriza secundă, tricolorii nu au contat în compartimentul ofensiv.

Minutul 71: Ambii antrenori mută! La sârbi a intrat starul lui Lazio, Sergej Milinkovic-Savic, iar Cosmin Contra l-a trimis în teren pe mijlocaşul celor de la AZ Alkmaar, Dori Rotariu, care l-a înlocuit pe Alexandru Maxim.

Minutul 68: Ocazie mare pentru sârbi! Mitrovic îl întoarce pe Nedelcearu în marginea careului şi trage la poartă, dar Tătăruşanu respinge!

Minutul 60: Asediul sârbilor! Rukavina trimite pe jos în careu, dar Tătăruşanu iese perfect şi reţine balonul din faţa lui Mitrovic. Oamenii lui Krstajic simt că pot deschide scorul pe Arena Naţională şi menţin posesia în aşteptarea unei găuri în defensiva lui Cosmin Contra.

Minutul 56: Fază controversată la porta sârbilor! Rajkovic iese şi respinge mingea de lângă Ţucudean. Atacantul CFR-ului cere henţ, dar centralul partidei nu acordă nimic.

Minutul 54: Ocazie pentru sârbi! Mingea ajunge la Tadic după o bâlbâială în apărarea tricolorilor, acesta trage puternic, dar Cristi Manea respinge cu... faţa. Fundaşul dreapta rămâne întins pe gazon preţ de câteva secunde.

Minutul 46:S-a reluat jocul! Cei doi selecţioneri nu au efectuat modificări la pauză.

Minutul 45+4: Pauză pe Arena Naţională! Tricolorii scapă fără gol primit după o repriză în care sârbii au atacat în valuri, au ratat un penalty şi au avut alte trei ocazii periculoase de a înscrie. Singura ocazie periculoasă a tricolorilor a fost semnată de Răzvan Marin, cu un şut puternic din lovitură liberă.

Minutul 45+1: Ratareeee! Acelaşi Tadic aşează mingea pe punctul cu var, se apropie uşor de balon, dar trimite mult peste poarta lui Tătăruşanu! Tabela rămâne intactă. Cosmin Contra îl trimite în teren pe Ionuţ Nedelcearu. Iese Denis Drăguş.

Minutul 45: Penalty pentru Serbia! Tamaş face o gafă monumentală şi ridică piciorul aproape de capul lui Tadic. Fundaşul nostru este eliminat.

Minutul 40: Încă o ocazie imensă semnată de Mitrovic! Acesta primeşte o pasă în careu, dar trimite pe lângă poarta lui Tătăruşanu din poziţie ideală. Fundaşii tricolori au fost făcuţi KO!

Minutul 31: Mitrovic putea înscrie din nou! Acesta reia cu capul o centrare venită de pe partea stângă, Săpunaru nu l-a putut opri, dar Tătăruşanu respinge greu în corner. Până acum, atacantul lui Fulham este cel mai periculos om al sârbilor. Acesta a marcat ambele goluri ale oaspeţilor în meciul tur de la Belgrad, încheiat cu scorul de 2-2.

Minutul 29: Şansă mare pentru tricolori! Maxim este faultat în jumătatea adversă de teren, iar Stanciu şi Răzvan Marin se aşează lângă balon. A executat mijlocaşul lui Standard Liege, care a trimis pe jos, periculos, dar Rajkovic a respins greu în corner.

Minutul 25: Încă o ocazie pentru România! Stanciu primeşte mingea la marginea careului, îşi aşează mingea pe piciorul stâng, dar trage slab. Faza este asemănătoare cu ocazia precedentă, semnată tot de mijlocaşul născut în Alba-Iulia.

Minutul 19: Ocazie imensă pentru sârbi! Acelaşi Mitrovic ia o acţiune pe cont propriu şi scapă către poarta lui Tătăruşanu. Tamaş nu l-a putut opri să şuteze, dar balonul a trecut pe lângă poarta tricolorilor. România a început slab, iar de la ocazia lui Stanciu nu a mai contat în atac.

Minutul 17: Şansă importantă pentru sârbi, dar Mitrovic se afla în poziţie de offside. Sârbii au început bine partida, iar statistica arată că posesia este de 66% în favoarea lor, şi doar 34% în dreptul tricolorilor.

Minutul 10: Prima ocazie pentru România! Tricolorii au urcat uşor cu mingea, care a ajuns la Stanciu, iar acesta şi-a încercat norocul de la mare distanţă. Decarul Spartei Praga a tras slab, fără probleme pentru Rajkovic, care a reţinut balonul.

Minutul 3: Sârbii au început tare, au avut un corner, dar Tamaş a îndepărtat pericolul. Cosmin Contra nu are stare pe margine, la ultimul meci pe care România îl va disputa înainte ca acesta să ajungă pe masa de operaţie, după cum a spus chiar el. Jocul a fost întrerupt câteva secunde din cauza fumigenelor şi petardelor pe care suporterii tricolori le-au folosit.

Minutul 1: Fluier de start pe Arena Naţională! Echipa lui Cosmin Contra dă examenul decisiv pentru primul loc în grupă! Jucătorii lui Gică Hagi, Denis Drăguş şi Tudor Băluţă au fost trimişi în teren încă din primul minut împotriva Serbiei. Milinkovic-Savic, starul lui Lazio, este rezervă.

15:45 Arena Naţională se umple, cu 15 minute înainte de startul partidei! Gheorghe Hagi este prezent la Arena Naţională, după foarte mult timp în care nu a mai asistat la partidele primei reprezentative a României. Directorul Comisiei Tehnice a FRF, Mihai Stoichiţă, aplaudă atmosfera pe care fanii români o crează înainte de primul fluier al centralului Kevin Blom: ”E o astmoferă de fotbal mare, asta e ceea ce vreau. Meciurile mari sunt obişnuite pentru România, am avut în trecut o grămadă de meciuri mari. Sper să iasă bine, să jucăm bine, şi să câştigăm. Numai Dumnezeu ştie asta înainte de joc”, a spus Stoichiţă la microfonul Digisport.

14:47 Avem confirmarea echipei de start a lui Cosmin Contra, dar şi primul 11 ales de Mladen Krstajic. Vestea bună e că nu joacă Milinkovic-Savic, vedeta lui Lazio şi cel mai bine cotat jucător din lotul oaspeţilor luând loc pe banca de rezerve.

13:05 Potrivit digisport.ro, Cosmin Contra a hotârât cum va arăta echipa de start, iar surpriza selecţionerului se numeşte Denis Drăguş. Vârful Viitorului va fi trimis în banda stângă, în locul lui Alex Mitriţă, iar Maxim şi Stanciu vor completa linia din spatele lui Ţucudean. Aşa cum era de aştepta, Tudor Băluţă îl va înlocui pe Paul Anton şi va juca lângă Răzvan Marin, iar o altă surpriză e intenţia selecţionerului de a miza tot pe Cristi Manea în flancul drept al apărării, înaintea lui Romario Benzar.

• Cum va arăta primul 11 al României: Tătăruşanu - Manea, Tamaş, Săpunaru, Toşca - Răzvan Marin, Tudor Băluţă - Maxim, Stanciu, Drăguş - Ţucudean

12:10 Cu casa plină! Interesul din jurul meciului din această după-amiază e foarte, foarte mare, iar fanii aproape că au epuizat toate biletele. Potrivit lui Andrei Vochi, consilierul lui Răzvan Burleanu, sunt aşteptaţi peste 50.000 de suporteri:  "Până la această oră s-au vândut 47.000 de bilete. Cred că vor fi peste 50.000 de oameni la meci", a declarat Vochin, pentru Telekom Sport.

Iar stadionul va fi populat doar de fanii români, cei sârbi rămânând acasă.

11:45 FRF cheamă fanii mai devreme la stadion. Pentru că s-au vândut deja aproximativ 45.000 de bilete şi în paralel cu meciul România - Serbia se desfăşoară şi Maratonul Bucureşti, traficul din Capitală va pune probleme suporterilor care vor veni pe Arena Naţională, motiv pentru care Federaţia i-a anunţat să se prezinte ceva mai devreme la cel mai mare stadion al ţării: "Suporterii care vor asista la partida România - Serbia, azi, ora 16:00, Arena Naţională, sunt rugaţi să fie prezenţi din timp la stadion.

Până la ora de start a jocului, în oraş, ca urmare a desfăşurării Maratonului Bucureşti, traficul în perimetrul stadionului este restricţionat.

Următoarele zone din Capitală sunt vizate de aceste restricţii: Bulevardul Libertăţii, Piaţa Constituţiei, Bulevardul Unirii, Piaţa Unirii, Splaiul Independenţei, strada Berzei - strada Buzeşti, Piaţă Victoriei, Piaţa Arcului de Triumf, Calea Victoriei, Bulevardul Regina Elisabeta, Bulevardul Mihail Kogălniceanu, Bulevardul Mircea Vodă, Podul Timpuri Noi, Piaţa Alba Iulia, Bulevardul Decebal, Bulevardul Basarabia.

Vă reamintim că accesul în Arena Fanilor va fi permis începând cu ora 13:00, iar porţile Arenei Naţionale se deschid la ora 14:00. Vă mulţumim şi vă aşteptăm pe stadion!", se arată în comunicatul federalilor.

10:20 Dacă în Lituania am jucat în echipament roşu după patru ani, contra Serbiei tricolorii vor fi îmbrăcaţi în galbenul clasic.

Iar tricolorii şi-au ales şi numerele pentru partida din această seară:

• Portari: 1. Costel Pantilimon, 12. Ciprian Tătăruşanu, 16. Florin Niţă
  • Fundaşi: 2. Romario Benzar, 3. Alin Toşca, 4. Gabriel Tamaş, 6. Cristian Manea, 11. Nicuşor Bancu, 14. Ionuţ Nedelcearu, 22. Cristian Săpunaru
  • Mijlocaşi: 5. Tudor Băluţă, 8. Adrian Stoian, 9. Dorin Rotariu, 10. Alexandru Maxim, 17. Florin Tănase, 18. Răzvan Marin, 20. Alexandru Mitriţă, 23. Nicolae Stanciu
  • Atacanţi: 13. Claudiu Keşeru, 19. George Ţucudean, 21. Denis Drăguş.

La puţin peste o lună de când am jucat primul meci cu Serbia, cel din deplasare, iată-ne din nou faţă în faţă cu principala favorită la primul loc. Spre deosebire de preliminariile pentru mondiale sau europene, când distanţele între meciuri sunt însemnate, în cazul acestei noi competiţii datele problemei nu se schimbă prea mult în aceste duble confruntări. Cea mai importantă schimbare este transformarea din gazdă în oaspete şi invers. Faptul că de această dată vom juca pe teren propriu este un avantaj important, dar nu determinant, mai ales cu o echipă redutabilă precum reprezentativa Serbiei. Egalul de la Belgrad însă dă alor noştri un plus în ceea ce înseamnă moralul, că se poate.

Temeri însă vin dinspre partea noastră defensivă pe care am văzut-o foarte nesigură la Vilnius, însă acolo am avut şansă deoarece ofensiva lituaniană nu e una redutabilă. Cu Serbia însă, asemenea slăbiciuni pot costa. De asemenea, ne vor lipsi, din cauza avertismentelor, Chipciu şi Anton, primul fiind cu adevărat o absenţă importantă, despre el putându-se spune că a fost până acum cel mai bun jucător al nostru în această nouă competiţie.

Victoria din Muntenegru a fost foarte importantă pentru Serbia în economia luptei pentru prima poziţie a grupei, căci nouă ne va fi foarte greu să ne impunem la Podgorica. De aceea, mai ales din acest punct de vedere ne este foarte necesară victoria în faţa sârbilor, pentru a le lua 4 din cele 6 puncte.

LOTURILE

ROMÂNIA

Portari

Florin Constantin NIŢĂ, n. 03.07.1987 (AC Sparta Praha / Cehia 1, 2/0)

Costel Fane PANTILIMON, n. 01.02.1987 (Nottingham Forest / Anglia 2, 27/0)

Anton Ciprian TĂTĂRUŞANU, n. 09.02.1986 (FC Nantes / Franţa 1, 55/0)

Fundaşi

Nicuşor Silviu BANCU, n. 18.09.1992 (U Craiova 1948 CS, 6/0)

Romario BENZAR, n. 26.03.1992 (FC Steaua Bucureşti, 13/0)

Cristian Marian MANEA, n. 09.08.1997 (FC CFR 1907 Cluj, 5/1)

Ionuţ NEDELCEARU, n. 25.04.1996 (FC UFA / Rusia 1, 2/0)

Cristian Ionuţ SĂPUNARU, n. 05.04.1984 (Kayserispor K / Turcia 1, 30/0)

Sebastian Gabriel TAMAŞ, n. 09.11.1983 (Hapoel Haifa / Israel 1, 66/3)

Alin Dorel TOŞCA, n. 14.02.1992 (PAOK Thessalonikē / Grecia 1, 13/0)

Mijlocaşi

Paul Viorel ANTON, n. 10.05.1991 (PFK Krîlia Sovetov Samara / Rusia 1, 6/0)

Tudor Cristian BĂLUŢĂ, n. 27.03.1999 (FC Viitorul, 1/0)

Alexandru Mihăiţă CHIPCIU, n. 18.05.1989 (AC Sparta Praga / Cehia 1, 40/5)

Răzvan Gabriel MARIN, n.23.05.1996 (R Standard C Liège / Belgia 1, 13/1)

Alexandru Iulian MAXIM, n. 08.07.1990 (1.FSV Mainz / Germania 1, 32/5)

Ionuţ Alexandru MITRIŢĂ, n. 08.02.1995 (U Craiova 1948 CS, 6/0)

Dorin ROTARIU, n. 29.07.1995 (AZ Alkmaar / Olanda 1, 8/1)

Nicolae Claudiu STANCIU, n. 07.05.1993 (AC Sparta Praga / Cehia 1, 25/9)

Adrian Marius STOIAN, n. 11.02.1991 (Crotone / Italia 2, 2/0)

Florin Lucian TĂNASE, n. 30.12.1994 (FC Steaua Bucureşti, 3/0)

Atacanţi

Denis Mihai DRĂGUŞ, n. 06.07.1999 (FC Viitorul, 1/0)

Claudiu Andrei KESERÜ, n. 02.12.1986 (PFK Ludogoreţ Razgrad / Bulgaria 1, 26/6)

Marius George ŢUCUDEAN, n.30.04.1991 (FC CFR 1907 Cluj, 7/2)

Selecţioner

Cosmin Marius CONTRA, n. 15.12.1975, bilanţ 11. 7. 3. 1. 18-11.

SERBIA

Portari

Marko DMITROVIĆ, n. 24.01.1992 (SD Eibar / Spania1, 5/0)

Aleksandar JOVANOVIĆ, n. 06.12.1992 (SD Huesca / Spania 1, 1/0)

Predrag RAJKOVIĆ, n. 31.10.1995 (Maccabi Tel-Aviv / Israel 1, 8/0)

Fundaşi

Nikola MILENKOVIĆ, n. 12.10.1997 (Fiorentina ACF / Italia 1, 8/0)

Nemanja MILETIĆ, n. 26.07.1991 (FK Partizan, 2/0)

Milan RODIĆ, n. 02.04.1991 (FK Crvena Zvezda / Serbia 1, 3/0)

Antonio RUKAVINA, n. 26.01.1984 (FK Astana / Kazahstan 1, 51/0)

Uroš SPAJIĆ, n. 13.02.1993 (FK Krasnodar / Rusia 1, 6/0)

Miloš VELJKOVIĆ, n. 26.09.1995 (SV Werder Bremen / Germania 1, 6/0)

Jagoš VUKOVIĆ, n. 10.06.1988 (Olympiakos Peiraias FC / Grecia 1, 8/0)

Mijlocaşi

Mijat GAĆINOVIĆ, n. 08.02.1995 (Eintracht Frankfurt/Main / Germania 1, 7/2)

Branko JOVIČIĆ, n. 18.03.1993 (FK Crvena Zvezda, 1/0)

Saša LUKIĆ, n. 13.08.1996 (Torino FC / Italia 1, 3/0)

Nemanja MAKSIMOVIĆ, n. 26.01.1995 (Getafe FC / Spania 1, 8/0)

Nemanja MATIĆ, n. 01.08.1988 (Manchester United / Anglia 1, 43/2)

Sergej MILINKOVIĆ-SAVIĆ, n. 27.02.1995 (Lazio SS / Italia 1, 9/0)

Andrija ŽIVKOVIĆ, n. 11.07.1996 (SL Benfica / Portugalia 1, 13/0)

Atacanţi

Filip KOSTIĆ, n. 01.11.1992 (Eintracht Frankfurt/Main / Germania 1, 28/2)

Aleksandar MITROVIĆ, n. 16.09.1994 (Fulham FC / Anglia 1, 42/21)

Aleksandar PRIJOVIĆ, 21.04.1990 (PAOK Thessalonikē / Grecia 1, 11/1)

Nemanja RADONJIĆ, n. 15.02.1996 (Olympique Marseille / Franţa 1, 7/0)

Dušan TADIĆ, n. 20.11.1988 (AFC Ajax / Olanda 1, 58/14)

Selecţioner

Mladen KRSTAJIĆ, n. 04.03.1974, bilanţ 12. 6. 2. 4. 18-11

CELE TREI CONFRUNTĂRI DE PÂNĂ ACUM

28.03.2009 Constanţa: ROMÂNIA – SERBIA 2-3 (0-2) prel.CM

Stadion: Farul. Spectatori: 14.000. Marcatori: Marica (50), D.Stoica (73) – M.Jovanović (17), D.Stoica (43a), B.Ivanović (58). Arbitru: Trefoloni (Italia).

ROMÂNIA: Lobonţ – Contra, Tamaş, D.Stoica, Raţ – Cociş (75 M.Niculae), Rădoi, Codrea (46 Cr.Tănase) – Fl.Costea (62 Bucur), Marica, Mutu / cpt. Antrenor: Victor Piţurcă.

SERBIA: V.Stojković – B.Ivanović, Vidić, Dragutinović, I.Obradović – Krasić, D.Stanković, Milijaš, M.Jovanović (61 B.Janković) – Žigić, Ma.Pantelić (65 Subotić). Antrenor: Radomir Antić.

10.10.2009 Beograd: SERBIA – ROMÂNIA 5-0 (1-0) prel.CM

Stadion: Crvena Zvezda. Spectatori: 39.939. Marcatori: Žigić (37), Ma.Pantelić (50), Kuzmanović (77), M.Jovanović (86, 90). Arbitru: Kapētanēs (Cipru). C.R.: Chivu (82).

SERBIA: V.Stojković – B.Ivanović, Vidić (73 Subotić), Luković (46 Dragutinović), Kolarov – D.Stanković, Milijaš (64 Kuzmanović), Krasić – M.Jovanović, Žigić, Ma.Pantelić. Antrenor: Radomir Antić.

ROMÂNIA: D.Coman – Maftei, Rădoi, Chivu / cpt, Raţ – D.Varga, Iul.Apostol, Ghioane (59 Bucur), Ad.Cristea – Marica (59 Goian), Mutu (74 A.Cristea). Antrenor: Răzvan Lucescu.

10.09.2018, Beograd: SERBIA – ROMÂNIA 2-2 (1-0) Liga Naţiunilor UEFA

Stadion: Partizan. Spectatori: 15.496. Marcatori: A.Mitrović (26, 63) – N.Stanciu (48p), Ţucudean (68). Arbitru: Bezborodov (Rusia).

SERBIA: Dmitrović – Rukavina, Spajić, Veljković, Kolarov – Ne.Maksimović, Lukić (71 Matić) – Tadić, Milinković-Savić (64 Kostić), Ljajić (77 Prijović) – A.Mitović. Antrenor: Mladen Krstajić.

ROMÂNIA: Tătăruşanu – Cr.Manea, Bălaşa, Săpunaru / cpt, Bancu – Chipciu (90+4 D.Rotariu), P.Anton, R.Marin – N.Stanciu, Ţucudean (82 Keserü), Drăguş (61 Al.Mitriţă). Antrenor: Cosmin Contra.

MECIUL 693

Partida contra Serbiei va fi a 693-a din istoria echipei noastre naţionale. Bilanţul la zi este următorul: 307 victorii, 178 egaluri, 207 înfrângeri, 1139-992 golaveraj

MECIURILE SERBIEI DIN ACEST AN

23.03; Torino: SERBIA – MAROC 1-2 (1-2) amical

Spectatori: 15.700. Marcatori: Tadić (37) – Ziyech (29p), Boutaïb (40). Arbitru: Guida (Italia). C.G.: Ni.Maksimović – Belhanda, Boussoufa.

SERBIA: Dmitrović – Bašta, Ni.Maksimović (73 B.Ivanović), D.Tošić, Kolarov (78 I.Obradović) – A.Živković (46 Milivojević), Matić (67 Grujić), Ljajić (62 Prijović) – Tadić (70 Gaćinović), A.Mitrović, Kostić. Antrenor: Mladen Krstajić.

27.03; Londra: SERBIA – NIGERIA 2-0 (0-0) amical

Spectatori: 3.500. Marcator: A.Mitrović (68, 81). Arbitru: Pawson (Anglia). C.G.: A.Mitrović – Ogu.

SERBIA: V.Stojković – Rukavina, B.Ivanović, Nastasić, Kolarov – Milivojević, Matić (65 Grujić) – Ljajić (80 A.Živković), Tadić, Kostić (88 Gaćinović) – A.Mitrović (90 Ne.Maksimović). Antrenor: Mladen Krstajić.

04.06; Graz: SERBIA – CHILE 0-1 (0-0) amical

Spectatori: 2.000. Marcator: Maripán (88). Arbitru: Harkam (Austria). C.G.: Rukavina, D.Tošić – L.Reyes.

SERBIA: V.Stojković – Rukavina, Milenković, D.Tošić, Kolarov (80 Rodić) – Milivojević (46 Matić), Grujić – Ljajić (46 Milinković-Savić), Radonjić (64 Tadić), A.Živković (64 Kostić) – A.Mitrović (84 Jović). Antrenor: Mladen Krstajić.

09.06; Graz: SERBIA – BOLIVIA 5-1 (4-0) amical

Spectatori: 2.000. Marcatori: A.Mitrović (4, 23, 68), Ljajić (19), B.Ivanović (42) – J.Campos (48). Arbitru: Jäger (Austria). C.G.: Milenković - Áñez.

SERBIA: V.Stojković (80 P.Rajković) – B.Ivanović, Milenković, D.Tošić (67 Rukavina), Kolarov – Matić (46 Milivojević), Milinković-Savić (63 Grujić) – Tadić (85 Radonjić), Ljajić, Kostić – A.Mitrović (70 Prijović). Antrenor: Mladen Krstajić.

17.06; Samara: COSTA RICA – SERBIA 0-1 (0-0) t.f.CM

Spectatori: 41.432. Marcator: Kolarov (56). Arbitru: Diédhiou (Senegal). C.G.: F.Calvo, D.Guzmán – B.Ivanović, Prijović.

SERBIA: V.Stojković – B.Ivanović, Milenković, D.Tošić, Kolarov – Matić, Milivojević – Tadić (82 Rukavina), Ljajić (70 Kostić), Milinković-Savić – A.Mitrović (89 Prijović). Antrenor: Mladen Krstajić.

22.06; Kaliningrad: SERBIA – ELVEŢIA 1-2 (1-0) t.f.CM

Spectatori: 33.167. Marcatori: A.Mitrović (5) – Xhaka (52), Shaqiri (90). Arbitru: Brych (Germania). C.G.: Milinković-Savić, Milivojević, Matić, A.Mitrović – Shaqiri.

SERBIA: V.Stojković – B.Ivanović, Milenković, D.Tošić, Kolarov – Matić, Milivojević (81 Radonjić) – Tadić, Kostić (64 Ljajić), Milinković-Savić – A.Mitrović. Antrenor: Mladen Krstajić.

27.06; Moskva: SERBIA – BRAZILIA 0-2 (0-1) t.f.CM

Spectatori: 44.190. Marcatori: Paulinho (36), Thiago Silva (68). Arbitru: Faghani (Iran). C.G.: Ljajić, Matić, A.Mitrović.

SERBIA: V.Stojković – Rukavina, Milenković, Veljković, Kolarov – Matić, Milinković-Savić – Tadić, Kostić (82 Radonjić), Ljajić (75 A.Živković) – A.Mitrović (89 Jović). Antrenor: Mladen Krstajić.

07.09; Vilnius: LITUANIA – SERBIA 0-1 (0-1) Liga Naţiunilor UEFA Liga C

Spectatori: 4.378. Marcator: Tadić (38p). Arbitru: Madden (Scoţia). C.G.: A.Novikovas – Rodić, Ne.Maksimović.

SERBIA: Dmitrović – Rukavina, Veljković, Milenković, Rodić (77 Kolarov) – Ne.Maksimović, Matić (82 Lukić) – A.Živković, Tadić, Kostić (90 Radonjić) – A.Mitrović. Antrenor: Mladen Krstajić.

Spectatori: 15.496. Marcatori: A.Mitrović (26, 63) – N.Stanciu (48p), Ţucudean (68). Arbitru: Bezborodov (Rusia). C.G.: Kolarov – Chipciu, Tătăruşanu.

11.10.2018; Podgorica: LITUANIA – SERBIA 0-2 (0-1) Liga Naţiunilor UEFA Liga C

Spectatori: 10.000. Marcator: A.Mitrović (18p, 81). Arbitru: Rocchi (Italia). C.G.: Stojković, N.S.Vukčević, Janković – Lukić, Tadić.

SERBIA: Dmitrović – Rukavina, Veljković, Milenković, Rodić – Ne.Maksimović, Lukić (72 Jovičić) – Gaćinović (79 Milinković-Savić), Tadić, A.Živković – A.Mitrović (90+3 Radonjić). Antrenor: Mladen Krstajić.

Bilanţ: 10 jocuri, 5 victorii, 1 egal, 4 înfrângeri, 15-10 golaveraj

CU BLOM „STELISTUL” LA CENTRU

Brigada olandeză care va arbitra meciul cu Serbia are următoarea compoziţie: Kevin Blom (centru) – Rob van de Ven, Charles Schaap (asistenţi) – Allard Lindhout, Siemen Mulder (adiţionali) – Bas van Dongen (rezervă). Va fi a 23-a noastră partidă arbitrată de un olandez, Blom devenind al 18-lea arbitru din Ţara Lalelelor care ne conduce. Bilanţul cu ei la centru ne este unul favorabil, având 11 victorii, 4 egaluri şi 7 înfrângeri.

Bernie Raymond Blom căruia i se spune Kevin s-a născut la 21.02.1974, în localitatea Gouda. Este un arbitru rutinat, debutând la un meci oficial de anvergură la 17.10.2003, Go Ahead Eagles – Helmond Sport. Peste un an a ajuns pe lista FIFA. În 2007 a fost declarat cel mai bun arbitru al ţării sale. Este angajat al Federaţiei Olandeze de Fotbal (KNVB). Nu a mai arbitrat vreodată nici naţionala noastră, nici pe cea a Serbiei. S-a intersectat cu fotbalul românesc doar în cupele europene, însă în destule meciuri, 6, din care 4 de-ale Stelei: 16.12.2009, Panathēnaïkos – Dinamo 3-0 C3 faza grupelor; 03.11.2011, Steaua – Maccabi Haifa 4-2 C3 faza grupelor; 02.08.2012, Steaua – Spartak Trnava 0-1 C3 tur de calificare 1; 22.08.2013, Maccabi Haifa – Astra 2-0 C3 play-off; 29.07.2015, Steaua – Partizan Beograd 1-1 C1 tur de calificare 3; 19.10.2017, Hapoel Beer-Sheva – Steaua 1-2 C3 faza grupelor.

12.06.2018, Varşovia: Polonia – Lituania 4-0 (2-0) amical

24 meciuri, din care 14 amicale, 10 în preliminarii (câte 5 de CM şi CE), de 11 ori au învins gazdele, de 6 ori a fost egal, de alte 6 ori au învins oaspeţii, un meci fiind teren neutru.